Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Kontaktinformācija

Adrese:

Pulka iela 8, Rīga, LV-1007

Vadītājs/ direktors:

Dr. hist. Arnis Radiņš

Kontaktinformācija:
Amats Kontaktpersona Tālrunis Mobilais tālrunis Epasts
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja lietvedība Evita Zarāne, vecākā lietvede 67223004 @
Direktora vietnieks zinātniskajā darbā Dr. hist. Toms Ķikuts 67212246 @
Direktora vietniece krājuma darbā Anita Meinarte 67220552 @
Direktora vietniece administratīvajā un saimniecības darbā Ineta Auniņa 67220586 @
Informācija citās tīmekļvietnēs:

Apraksts

Dibināšanas gads:

1869

Sākums:

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs – latviešu tautas materiālās kultūras vērtību lielākā krātuve – veidojies kopš 1869. gada kā Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Zinību komisijas muzejs. Pēc Latvijas valstiskās neatkarības pasludināšanas 1918. gadā RLB Latviešu muzeja krājumu nodeva valsts rīcībā. 1920. gadā tam piešķīra telpas Rīgas pilī. 1924. gadā ar īpašu likumu muzejs ieguva valsts muzeja statusu un jaunu nosaukumu – Valsts Vēsturiskais muzejs. Latvijas Republikas okupācija un iekļaušana Padomju Savienības sastāvā 1940. gadā un tai sekojošā Vācijas okupācija 1941. gadā muzeja darbību nepārtrauca, taču ievērojami to apgrūtināja. Pēc 2. pasaules kara kolekciju vākšanas, uzskaites, glabāšanas, ekspozīciju veidošanas darbu pārveidoja atbilstoši Padomju Savienībā pieņemtajiem noteikumiem. Vairākkārt mainījās muzeja nosaukums – Latvijas PSR Centrālais Valsts Vēsturiskais muzejs (1944), Latvijas PSR Vēstures muzejs (1956), Latvijas Vēstures muzejs (1989). Neraugoties uz ideoloģiskiem ierobežojumiem, muzejs turpināja pildīt savu galveno uzdevumu – vākt, glabāt, pētīt un popularizēt Latvijas vēstures liecības. Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas 1991. gadā muzejs sekmīgi pārkārtojis savu darbu jaunajos apstākļos. 2000., 2004. un 2014. gadā tas tika akreditēts, tādējādi apliecinot tā atbilstību valsts atzīta muzeja statusam. No 2005. gada 1. septembra līdz 2012. gada 31. decembrim muzejs darbojās valsts aģentūras statusā, un tā nosaukums ir Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Ar 2013. gada 1. janvāri muzejs vairs nav valsts aģentūra. No 2008. gada līdz 2016. gadam muzeja struktūrā atradās nodaļa - Āraišu arheoloģiskais muzejparks. Kopš 2010. gada par LNVM nodaļu kļuva Kultūras muzejs Dauderi. 2015. gadā par muzeja nodaļu kļuvis Tautas frontes muzejs.

Misija:

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (turpmāk LNVM) misija ir saglabāt, zinātniski pētīt un popularizēt tās Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākiem laikiem līdz mūsdienām, kurām ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures un mākslas vēstures nozīme. Savu misiju LNVM veic, realizējot muzeja krājuma komplektēšanas, saglabāšanas, zinātniskās pētniecības un krājuma popularizācijas (komunikācijas) politikas.

Darbība:

LNVM ir šādas funkcijas: • komplektēt materiālus un ar tiem saistīto informāciju par Latvijas un tās iedzīvotāju vēsturi, Latvijas izcelsmes cilvēku darbību pasaulē; • nodrošināt kultūrvēsturisko materiālu krājuma atbilstošu aprūpi, uzskaiti, pārvaldību un pieejamību; • veikt muzeja krājuma zinātnisko pētniecību; • veikt zinātnisko darbību vēstures zinātnē un muzeoloģijā; • nodrošināt muzeja krājuma pieejamību sabiedrībai, tai skaitā muzeja pagaidu ekspozīcijās Brīvības bulvārī 32; muzeja Dauderu nodaļā; muzeja nodaļā Tautas frontes muzejs; • uzturēt un attīstīt muzeja darbībai nepieciešamo infrastruktūru; •saglabāt Gaida Graudiņa Latvijas valstij dāvinātās kolekcijas zinātnisko un vēsturisko veselumu; •saglabāt Latvijas Tautas frontes kolekcijas zinātnisko un vēsturisko veselumu •veikt izglītojošo darbu. Muzejam ir profesionāls personāls, kurš darbojas ne tikai nacionālā, bet arī starptautiskā līmenī. Muzeja vairāk nekā 1 miljonu priekšmetu lielais krājums ir unikāls un visaptverošs Latvijas un tās iedzīvotāju materiālās un nemateriālās kultūras apkopojums. Muzeja darbinieki veic aktīvu darbību krājuma saglabāšanā, izpētē, popularizēšanā u. c. Restaurācijas departaments veic augsti kvalificētu, profesionālu restaurāciju un konservāciju. Mērķtiecīgas plānošanas rezultātā sasniegti augsta līmeņa pētnieciskā darba rezultāti, kas kļuvuši pieejami Latvijas, ārzemju sabiedrībai gan kā muzeja darbinieku radītas monogrāfijas, katalogi, rakstu krājumi, fotoalbumi un ceļveži, gan kā apjomīgas, vispārinošas vai specializētas augstā mākslinieciskā līmenī izpildītas izstādes. LNVM piedāvā apmeklētājiem daudzveidīgu muzejpedagoģisko programmu, dažādu tematisko pasākumu, piemēram, Ģimenes dienas, lasījumu ciklus, plašu ekskursiju klāstu gan ekspozīcijā, gan izstādēs.

Mājaslapa

Mājaslapas raksturojums:

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja mājaslapa izveidota 2014. gadā. Tā sastāv no vairākām informatīvām sadaļām, ko papildina ilustratīvais materiāls. Galvenās sadaļas informē mājaslapas apmeklētāju par jaunākajiem notikumiem muzeja darbā - izstādēm, aktuālajiem pasākumiem dažādām mērķauditorijām, konferencēm, sniedz informāciju par muzeja atrašanās vietu, darba laiku, pakalpojumiem un kontaktinformāciju, kā arī iespējams apskatīt sadaļas "notikumu arhīvs" un "izstāžu arhīvs". Atsevišķās sadaļās tiek raksturots muzeja krājums. Mājaslapā tiek sniegts ieskats muzeja un tā nodaļu vēsturē, tā struktūrā. Pieejamas aktuālo izstāžu un pasākumu relīzes, apraksti par muzeja pastāvīgajām izstādēm un pamatekspozīciju. Mājaslapā ir iespējams iepazīties ar muzeja izdevumu klāstu un suvenīru veikala piedāvājumu. Izveidota arī fotoattēlu galerija, kurā ievietotas fotogrāfijas no muzeja pasākumiem. Latvijas muzeju kopizstādei "Latvijas gadsimts" tika izveidota īpaša mājaslapa, kur populārā sadaļa "Gadsimta albums" transformējās par muzeja pētniecisko un komunikācijas resursu eMuzejs.

Mājaslapas adrese:

www.lnvm.lv

Izveides (un pārveides) gads:

2005
2014

Kas aktualizē informāciju:

Muzeja darbinieki

Svešvalodas, kurās pieejama mājaslapa:

Angļu valoda

Mājaslapā pieejamā informācija:

Darba laiki
Ieejas maksa
Piemērotība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
Pakalpojumi
Atrašanās vieta
Muzeja veikals
Iespējas apmeklējumam bez maksas vai ar atlaidi

Mājaslapas apmeklējumu skaits:

124005

Muzeja reģistrācija

Akreditācijas apliecības nr.:

7 AAA

Akreditācijas datums:

05.01.2015

Muzejs akreditēts līdz:

04.01.2025

Muzeja šifrs:

CVVM

Padotība/ piederība

Klasifikācija saskaņā ar Muzeju likuma 7.pantu:

Valsts, KM pārziņā

Padotība/piederība:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija

Dalība organizācijās:

Latvijas Muzeju biedrība; Starptautiskā Arheoloģijas brīvdabas muzeju asociācija -EXARC; Starptautiskā Muzeju padome - ICOM.

Apmeklētājiem pieejamais darba laiks

Darba laiks:
Diena No līdz Papildu informācija
Otrdiena 10:00 17:00 Otrdienās jūnijā, jūlijā un augustā muzejs atvērts apmeklētājiem no 11:00 līdz 19:00.
Trešdiena 10:00 17:00
Ceturtdiena 10:00 17:00
Piektdiena 10:00 17:00
Sestdiena 10:00 17:00
Svētdiena 10:00 17:00
Papildu informācija:

Muzejs ir slēgts apmeklētājiem pirmdienās, kā arī oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, 1. maijā (Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena), 4. maijā (Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena), Līgo un Jāņu dienās (23., 24. jūnijā), Ziemassvētkos (24.,25., 26. decembrī), Vecgada dienā (31. decembrī). Vasaras sezonā (jūnijā, jūlijā, augustā) muzejs Brīvības bulvārī 32 otrdienās apmeklētājiem atvērts no 11.00 līdz 19.00. Informāciju par darba laiku LNVM struktūrvienībās skatīt sadaļās "Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa "Dauderi"", "Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa "Tautas frontes muzejs"".

Pārskata periods
2023
Statistikas dati tiek ielādēti!

Pakalpojumi

Bezmaksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1 Muzeja bezmaksas apmeklējums Pirmsskolas vecuma bērniem; daudzbērnu ģimenēm (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu); dažāda profila speciālo klašu audzēkņiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, dienas aprūpes centru, krīzes centru un internātskolu audzēkņiem, psihosociālās rehabilitācijas centru audzēkņiem (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu); invalīdiem (uzrādot invaliditātes apliecību) un no vienas personas, kura pavada personu ar 1. grupas invaliditāti; politiski represētajām personām (uzrādot apliecību); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); augstāko izglītības iestāžu studentiem, kuri studē vēstures studiju programmā (uzrādot apliecību); grupas (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam.
2 Muzeja bezmaksas apmeklējums Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.
3 Muzeja bezmaksas apmeklējums Latvijas Republikas proklamēšanas dienā - 18. novembrī.
4 Muzeja bezmaksas apmeklējums Akcijas dienās - katra mēneša pēdējā sestdienā ekspozīcijas un izstāžu apmeklējums bez maksas.
5 Muzeja bezmaksas apmeklējums Muzeja struktūrvienības - Tautas frontes muzeja - apmeklētājiem.
Maksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1. Pamatekspozīcijas, muzeja veidotas izstādes un viesizstādes apmeklējums. Pastāvīgās ekspozīcijas daļas: “Latvijas senvēsture”, “Livonija”, “Latvijas teritorija un iedzīvotāji 16.–18. gs.”; “Kurzemes un Zemgales hercogiste 16.–18. gs.”; “Muiža un muižniecība 17.–19. gs.”, “Zemnieku tradicionālais dzīvesveids 19. gs.”; “Dzīvesvide un ikdiena 19. gs. un 20. gs. sākumā: bīdermeiera un jūgendstila interjeri”; “Tehniskā modernizācija 19. gs. un 20. gs. sākumā”; “Latvieši 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā: nacionālā pašapziņa, kultūra un sabiedriskā dzīve”;“Latvijas Republika. 1918–1940”; “Art Deco interjers Latvijā 20. gs. 30. gados”; “Latvijas Republikas okupācija un pievienošana PSRS. 1940–1941”; “Totalitāro okupācijas režīmu represijas pret Latvijas iedzīvotājiem. 1940–1953”; “Padomju vara Latvijā: ideoloģija, pārvalde un saimniecība. 1944–1985”; “Ikdienas dzīve Padomju Latvijā. 20. gs. 60. gadu dzīvokļa interjers”; “Latvieši svešumā. 1944–1990”; “Latvijas Republikas valstiskās neatkarības atjaunošana”. Pastāvīgās izstādes: „Sakrālā māksla”; „Nauda Latvijā”. Pieaugušajiem EUR 3,00, skolēniem EUR 0,75, studentiem, pensionāriem EUR 1,50, ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–2 bērniem) EUR 4,00
2. Pamatekspozīcijas un muzeja veidotu tematisko izstāžu apmeklējums. Katru gadu muzejs piedāvā apmeklētājiem 7-10 jaunas izstādes. Ar izstāžu piedāvājumu aicinām iepazīties muzeja mājas lapā. Pieaugušajiem EUR 4,50, skolēniem EUR 1,20, studentiem, pensionāriem EUR 2,20, ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–2 bērniem) EUR 6,00
3. Ekskursija muzeja krātuvē (grupā līdz 10 personām) 1 persona - EUR 15,00
4. Gida pakalpojumi muzeja ekspozīcijās un izstādēs (grupā ne vairāk kā 30 personas) līdz 60 minūtēm Latviešu valodā, krievu valodā 1.–9.klašu skolēniem - EUR 8,00
5. Gida pakalpojumi muzeja ekspozīcijās un izstādēs (grupā ne vairāk kā 30 personas) līdz 60 minūtēm Svešvalodā (angļu, krievu, vācu valodā, izņemot krievu valodu 1.–9.klašu skolēniem) - EUR 15,00
6. Muzeja Dauderu nodaļas parka brīvdabas izstāžu apmeklējums Pieaugušajiem EUR 0,71, skolēniem EUR 0,28, studentiem, pensionāriem EUR 0,57, ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–2 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene) EUR 1,00
7. Muzeja Dauderu nodaļas parka izmantošana tematiskam pasākumam ar muzejisku saturu 1 stunda - EUR 14,23
8. Personas sagatavošana fotografēšanai atdarinātā vēsturiskā tērpā (vēsturiskā tērpa izvēle, fona piemeklēšana, apģērbšana) 1 persona - EUR 2,85
9. Fotografēšana ar muzeja tehniskajiem līdzekļiem atdarinātā vēsturiskā tērpā, izgatavojot digitālo kadru 1 digitālais kadrs - EUR 2,85
10. Fotografēšana ar muzeja tehniskajiem līdzekļiem atdarinātā vēsturiskā tērpā, izgatavojot krāsu fotogrāfiju 1 krāsu fotogrāfija - EUR 7,11
11. Fotografēšana muzeja pamatekspozīcijā un izstādēs nekomerciālām vajadzībām 1 kamera - EUR 1,42
12. Filmēšana muzeja pamatekspozīcijā un izstādēs nekomerciālām vajadzībām 1 kamera - EUR 2,85
13. Filmēšana muzeja telpās komerciālām vajadzībām 1 stunda - EUR 35,57
14. Filmēšana muzeja teritorijā komerciālām vajadzībām 1 stunda - EUR 35,57
15. Konsultācijas sniegšana par muzeja kolekcijām ar muzeja krājuma izmantošanu 0,5 stundas - EUR 14,23
16. Konsultācijas sniegšana par muzeja kolekcijām ārpus muzeja telpām 1 stunda - EUR 14,23
17. Muzejpedagoģiskās programmas vienas nodarbības vadīšana 1 stunda - EUR 7,11
18. Tematiska pasākuma ar muzejisku saturu sagatavošana un organizēšana muzeja telpās vai teritorijā - 1 stunda Līdz 25 personām EUR 20,00; 26–50 personām EUR 30,00; 51–100 personām EUR 40,00; vairāk kā 100 personām EUR 50,00
19. Tematiska pasākuma ar muzejisku saturu norises nodrošināšana muzeja telpās vai teritorijā - 1 stunda Līdz 25 personām EUR 20,00; 26–50 personām EUR 30,00; 51–100 personām EUR 40,00; vairāk kā 100 personām EUR 50,00
20. Muzeja speciālista sagatavotas lekcijas apmeklējums grupai (grupā līdz 30 personām) - 1 stunda Muzeja telpās EUR 20,00; ārpus muzeja telpām EUR 20,00; Muzeja speciālista lekcijas sagatavošana atbilstoši pasūtījumam EUR 30,00
21. Personu apmācība muzeju nozares jautājumos 1 persona 1 diena - EUR 35,57
22. Rakstiska ekspertīze vienam priekšmetam 1800 rakstu zīmes, 1 attēls - EUR 213,43
23. Muzeja krājuma materiālu tematiskā atlase 1 uzskaites vienība - EUR 0,71
24. Muzeja darbības dokumentēšanas krājuma izmantošana 1 lieta - EUR 1,42
25. Muzeja krājuma priekšmeta (izņemot šā cenrāža 3.5., 3.7. un 3.8.apakšpunktā minētos priekšmetus) izmantošana: fotografēšana, pārzīmēšana, skenēšana, filmēšana muzeja krājuma glabātavās ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem 1 reize. Nekomerciālām vajadzībām EUR 2,85; Komerciālām vajadzībām EUR 8,54
26. Reta, unikāla un īpaši saudzējama muzeja krājuma priekšmeta (izņemot šā cenrāža 3.6., 3.7. un 3.8.apakšpunktā minētos priekšmetus) izmantošana: fotografēšana, pārzīmēšana, skenēšana, filmēšana muzeja krājuma glabātavās ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem 1 reize. Nekomerciālām vajadzībām EUR 142,29; Komerciālām vajadzībām EUR 426,86
27. Muzeja krājuma filmu fotonegatīva un diapozitīva vai stikla plates izmantošana ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem Filmu fotonegatīvs un diapozitīvs vai stikla plate līdz 1945.gadam. Nekomerciālām vajadzībām EUR 14,23; Komerciālām vajadzībām EUR 142,29
28. Muzeja krājuma filmu fotonegatīva un diapozitīva vai stikla plates izmantošana ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem Filmu fotonegatīvs un diapozitīvs vai stikla plate pēc 1945.gada. Nekomerciālām vajadzībām EUR 7,11; Komerciālām vajadzībām EUR 71,14
29. Reta, unikāla un īpaši saudzējama muzeja krājuma filmu fotonegatīva un diapozitīva vai stikla plates izmantošana ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem Filmu fotonegatīvs un diapozitīvs vai stikla plate līdz 1945.gadam. Nekomerciālām vajadzībām EUR 28,46; Komerciālām vajadzībām EUR 426,86
30. Reta, unikāla un īpaši saudzējama muzeja krājuma filmu fotonegatīva un diapozitīva vai stikla plates izmantošana ar pasūtītāja tehniskajiem līdzekļiem Filmu fotonegatīvs un diapozitīvs vai stikla plate pēc 1945.gada. Nekomerciālām vajadzībām EUR 14,23; Komerciālām vajadzībām EUR 142,29
31. Muzeja krājuma priekšmeta līdz 19.gadsimtam kserokopijas izgatavošana 1 lapa - A4 EUR 7,11; A3 EUR 7,11
32. Muzeja krājuma 19.gadsimta priekšmeta kserokopijas izgatavošana 1 lapa - A4 EUR 1,42; A3 EUR 1,42
33. Muzeja krājuma 20.gadsimta priekšmeta kserokopijas izgatavošana 1 lapa - A4 EUR 0,71; A3 EUR 0,71
34. Muzeja krājuma 21.gadsimta priekšmeta kserokopijas izgatavošana 1 lapa - A4 EUR 0,43; A3 EUR 0,43
35. Muzeja uzziņu materiāla kserokopijas izgatavošana 1 lapa - EUR 0,71
36. Muzeja krājuma priekšmeta līdz 19.gadsimtam skenēšana 1 reize. Skenēšana bez apstrādes EUR 4,27; skenēšana ar apstrādi EUR 14,23
37. Muzeja krājuma 19.gadsimta priekšmeta skenēšana 1 reize. Skenēšana bez apstrādes EUR 3,56; skenēšana ar apstrādi EUR 11,38
38. Muzeja krājuma 20.gadsimta priekšmeta skenēšana 1 reize. Skenēšana bez apstrādes EUR 2,85; skenēšana ar apstrādi EUR 7,11
39. Muzeja krājuma 21.gadsimta priekšmeta skenēšana 1 reize. Skenēšana bez apstrādes EUR 2,13; skenēšana ar apstrādi EUR 4,27
40. Skenēto muzeja krājuma materiālu melnbalta izdruka uz papīra 1 lapa, ne lielāka par A4 formātu - EUR 2,85
41. Muzeja krājuma filmas, diapozitīva vai stikla plates fotonegatīva digitāla pārfotografēšana 1 reize. Digitāla pārfotografēšana bez apstrādes EUR 7,11; digitāla pārfotografēšana ar apstrādi EUR 14,23
42. Muzeja krājuma filmas, diapozitīva vai stikla plates fotonegatīva digitāla skenēšana 1 reize. Digitāla skenēšana bez apstrādes EUR 7,11; digitāla skenēšana ar apstrādi EUR 14,23
43. Muzeja krājuma priekšmeta digitāla fotografēšana 1 reize. Digitāla fotografēšana bez apstrādes 2,85; digitāla fotografēšana ar apstrādi EUR 7,11
44. Muzeja krājuma priekšmeta vai muzeja darbības dokumentēšanas krājuma vienības fotokopijas izgatavošana Melnbaltas fotokopijas izgatavošana. A4 lapa EUR 4,27; A5 lapa EUR 1,42
45. Muzeja krājuma priekšmeta vai muzeja darbības dokumentēšanas krājuma vienības fotokopijas izgatavošana Krāsainas fotokopijas izgatavošana. A4 lapa EUR 1,42; A5 lapa EUR 0,71
46. Muzeja krājuma priekšmeta digitālas kopijas izgatavošana 1 uzskaites vienība 1 reizi. EUR 2,85
47. Muzeja krājuma materiāla iznomāšana pasākumiem ārpus muzeja (piemēram, kino, televīzijai, reklāmai, komercvajadzībām) 1 uzskaites vienība 1 reizi. EUR 21,34
48. Muzeja krājuma reta, unikāla un īpaši saudzējama materiāla iznomāšana pasākumiem ārpus muzeja (piemēram, kino, televīzijai, reklāmai, komercvajadzībām) 1 uzskaites vienība 1 reizi. EUR 149,40
49. Muzeja krājuma materiāla izmantošana publicēšanai 1 uzskaites vienība 1 reizi. EUR 7,11
50. Muzeja krājuma reta, unikāla un īpaši saudzējama materiāla izmantošana publicēšanai 1 uzskaites vienība 1 reizi. EUR 149,40
51. Muzeja priekšmetu deponēšana neakreditētajiem muzejiem un citām institūcijām 1 vienība 1 dienu. 10 % no priekšmeta vērtības
52. Priekšmeta mikroķīmiskā analīze 1 paraugs - EUR 11,38
53. Priekšmeta mikroķīmiskā/histoķīmiskā analīze 1 paraugs - EUR 14,23
54. Priekšmeta termogrāfiskā analīze 1 paraugs - EUR 9,96
55. Priekšmeta plānā slāņa hromatogrāfiskā analīze 1 paraugs - EUR 12,81
56. Priekšmeta stratigrāfiskā analīze 1 paraugs - EUR 11,38
57. Priekšmeta mikroskopiskā analīze 1 paraugs - EUR 2,85
58. Priekšmeta pH-metrija 1 paraugs - EUR 2,85
59. Priekšmeta izsaldēšana 1 cikls - EUR 9,96
60. Priekšmeta dezinficēšana 1 kamera (0,1 m3) - EUR 9,96
61. Priekšmeta mikroslīpējuma izgatavošana 1 paraugs - EUR 11,38
62. Priekšmeta konservācija un restaurācija 1 paraugs - EUR 14,23
63. Pasīvā stunda restaurācijā un konservācijā 1 stunda - EUR 0,14
64. Restaurācijas dokumentācijas sagatavošana 1 lieta (ne vairāk kā 3700 rakstu zīmes un 2 attēli). EUR 28,46
65. Priekšmeta izpētes protokola sagatavošana 1 lieta - EUR 7,11
66. Priekšmeta sagatavošana glabāšanai 1 priekšmets - EUR 7,11
67. Priekšmeta fotografēšana, izmantojot mikroskopu 1 attēls - EUR 14,23
68. Muzeja konferenču zāles aprīkojuma noma 1 stunda - EUR 42,69
69. Restauratora darba vietas aprīkojuma noma 1 stunda - EUR 14,23
70. Arheoloģiskā uzraudzība 1 stunda - EUR 71,14
71. Arheoloģiskie izrakumi dzīvesvietās 1 m3 grunts - EUR 213,43
72. Arheoloģiskie izrakumi kapulaukos 1 apbedījums - EUR 213,43
73. Izstādes koncepcijas un plāna izstrāde 1 stunda - EUR 35,57
74. Izstādes dizaina izstrāde 1 stunda - EUR 35,57
75. Izstādes autora uzraudzība 1 stunda - 5 % no projekta izmaksām
76. Muzeja veidotas izstādes – mobilā stenda eksponēšana ārpus muzeja 1 diena - EUR 4,27
Informācija par pakalpojumiem tīmekļvietnē:

Normatīvie akti

Darbības virzieni/funkcijas:

LNVM ir šādas funkcijas: • komplektēt materiālus un ar tiem saistīto informāciju par Latvijas un tās iedzīvotāju vēsturi, Latvijas izcelsmes cilvēku darbību pasaulē; • nodrošināt kultūrvēsturisko materiālu krājuma atbilstošu aprūpi, uzskaiti, pārvaldību un pieejamību; • veikt muzeja krājuma zinātnisko pētniecību; • veikt zinātnisko darbību vēstures zinātnē un muzeoloģijā; • nodrošināt muzeja krājuma pieejamību sabiedrībai, tai skaitā muzeja pagaidu ekspozīcijās Brīvības bulvārī 32; muzeja Dauderu nodaļā; muzeja nodaļā Tautas frontes muzejs; • uzturēt un attīstīt muzeja darbībai nepieciešamo infrastruktūru; •saglabāt Gaida Graudiņa Latvijas valstij dāvinātās kolekcijas zinātnisko un vēsturisko veselumu; •saglabāt Latvijas Tautas frontes kolekcijas zinātnisko un vēsturisko veselumu •veikt izglītojošo darbu.

Krājums: pamatinformācija

Kopējais krājuma vienību skaits 2023.gada beigās:

891577

t. sk. pamatkrājuma vienību skaits:

821167

Krājuma papildināšana

Kopējais jauniegūto vienību skaits:

12359

t.sk. pamatkrājuma vienību skaits:

11108

Jaunieguvumi (izņemot pirkumus):
Papildināšanas veidi Skaits Pamatkrājuma jaunieguvumu skaits
1. Pieņemti no citas iestādes 6031 5635
2. Dāvinājumi 2796 2324
4. Ieguvumi saskaņā ar līgumu 2128 2127
6. Citi iegūšanas veidi 1394 1012

Ekspedīcijas

Ekspedīcijas:
N.p.k. Veids, tēma Vieta Norises laiks Dalībnieku skaits Iegūto vienību skaits
1 Arheoloģiskā apzināšana un izrakumi Svētciema Vecjennas, Salacgrīvas pagasts, Limbažu novads, senā dzīvesvieta 17.-21.04.2023 4 7
2 Arheoloģiskā apzināšana Viļķenes Vecradziņi, Limbažu novads, arheoloģisko atradumu vieta 25.05.2023 3 11
3 Arheoloģiskie izrakumi Vijciema Plītītes, Valkas novads, podnieka Ieža darbnīcas vieta 21.-23.08.2023 6 300

Krājuma saglabāšana

Pārskata periodā konservēto un restaurēto krājuma vienību skaits:

3018

Restaurētie/ konservētie muzeja krājuma priekšmeti:
N.p.k. Priekšmets/ priekšmetu grupa Veiktie pasākumi (konservācija vai/un restaurācija) Vienību skaits
1 metāls Konservācija un restaurācija 958
2 koks Konservācija un restaurācija 129
3 tekstilijas Konservācija un restaurācija 86
4 keramika Konservācija un restaurācija 44
5 mēbeles Restaurācija 8
6 grafika Restaurācija 6
7 dokumenti un grāmatas Konservācija un restaurācija 1428
8 gleznas Restaurācija 3
9 jaukti materiāli Konservācija un restaurācija 357

Izņemšana no muzeja krājuma

Kopējais izņemto vienību skaits:

0

No pamatkrājuma izņemto vienību skaits:

0

Krājuma esības pārbaude

Krājuma vienību skaits, kam veikta esības pārbaude:

17465

Vienību skaits, kam konstatēti būtiski bojājumi:

93

Datorizēta krājuma uzskaite

Kopkatalogā ievadīto krājuma vienību kopskaits:

105666

no tām pārskata gadā ievadīto vienību skaits:

6771

no tām pārskata gadā ievadīto pamatkrājuma vienību skaits:

6771

Krājums: izmantošana

2023.gadā eksponēto pamatkrājuma vienību skaits:

13803

Krājuma izmantošana pamatekspozīcijās

Krājuma vienību kopskaits pamatekspozīcijās:

8076

t. sk. izmantoto pamatkrājuma vienību skaits:

6587

Pamatekspozīcijās izmantotās krājuma vienības:
N.p.k. Ekspozīcijas nosaukums Vienību skaits kopā tai skaitā pamatkrājuma vienības
1 Latvijas senvēsture. 11. g. t. pr. Kr.–1200. gads 1913 1784
2 Livonija. 13.–16. gs. 99 97
3 Latvijas teritorija un iedzīvotāji. 16.–18. gs. 275 272
4 Kurzemes un Zemgales hercogiste. 16.–18. gs. 88 88
5 Muižas un muižniecība. 17.–19. gs. 77 77
6 Zemnieku tradicionālais dzīvesveids 19. gs. 863 401
7 Dzīvesvide un ikdiena 19. gs. un 20. gs. sākumā: bīdermeiera un jūgendstila interjeri 210 196
8 Tehniskā modernizācija 19. gs. un 20. gs. sākumā 341 339
9 Latvieši 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā: nacionālā pašapziņa, kultūra un sabiedriskā dzīve 381 380
10 Latvijas Republika. 1918.-1940. 687 673
11 Latvijas Republikas okupācija un pievienošana PSRS. 1940.–1941. 66 52
12 Totalitāro okupācijas režīmu represijas pret Latvijas iedzīvotājiem. 1940.–1953. 164 160
13 Padomju vara Latvijā. 1944.-1985. 338 294
14 Latvieši svešumā. 1944.-1990. 168 161
15 Valstiskās neatkarības atjaunošana. 1987.–1991. 167 140
16 Atmoda – LTF - Neatkarība. Pastāvīgā ekspozīcija Tautas frontes muzeja nodaļā 613 535
17 Dauderu nodaļas pastāvīgās ekspozīcijas daļa "Savrupnama neredzamā puse - virtuve" 123 120
18 Dauderu nodaļas pastāvīgā ekspozīcija - Bingneru villas kungu istaba, K. Ulmaņa darba kabinets, “Dauderu” nama liktenis padomju periodā, “Dauderu” nama tapšana par muzeju, G. Graudiņa kolekcija, Sarkandaugavas apkaime 88 86
19 Dauderu nodaļas 2. stāva pastāvīgās ekspozīcijas daļa "Līdzņemtais mantojums. Latvijas apliecināšana trimdā" 239 238
20 Dauderu nodaļas 2. stāva ekspozīcija 21. un 22. telpā 185 185
21 Dauderu nodaļas 2. stāva pastāvīgās ekspozīcijas daļa "Kolekcionāri un kultūrvēsturiskais mantojums 20. gs. satricinājumos” 929 292
22 Pasākumu telpa "Senā skola" 15 15
23 Latvijas valsts dibinātāji 47 2

Krājuma izmantošana izstādēs muzejā

Izmantoto krājuma vienību kopskaits izstādēs:

4969

t. sk. izmantoto pamatkrājuma vienību skaits:

4823

Izstādes muzejā:
N.p.k. Izstādes nosaukums Vienību skaits kopā tai skaitā pamatkrājuma vienības
1 Patstāvīgā izstāde Nauda Latvijā 3643 3643
2 Satversme 100+ 50 48
3 Ceļojums Latvijas vēsturē 143 138
4 Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieka Valda Dombrovska dāvinājums - Ukrainas kara liecības (Ukrainas premjera Denisa Šmihaļa dāvātā kaste ar šāviņu atliekām) 9 9
5 Krimplēnmānija. Modes kliedziens padomju garderobē 123 115
6 Viesu un kolēģu veltes un balvas Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam 24 17
7 Krāsainā Latvija 300 206
8 Interjera un sudraba priekšmeti no Gaida Graudiņa kolekcijas 46 46
9 Ceļojošā izstāde “Kas pagātni pētī, nākotni svētī” 221 221
10 Ceļojošā izstāde “Ceļā uz Latvijas brīvību”
11 Ceļojošā izstāde “Kūlainis, pērstainis, delnainis…”
12 Lāčplēša Kara ordenis 4 4
13 100 gadi: lits, lats, krona 234 211
14 Vainagošanās 172 165

Krājuma izmantošana muzeja veidotajās ārpus muzeja eksponētajās izstādēs

Kopējais ārpusmuzeja izstādēs izmantoto krājuma vienību skaits:

2478

t. sk. kopējais izmantoto pamatkrājuma vienību skaits:

2393

Krājums ārpusmuzeja izstādēs:
N.p.k. Izstādes nosaukums Vienību skaits kopā tai skaitā pamatkrājuma vienības
1 Ceļojošā izstāde “LTF – par demokrātisku Latviju” 1159 1131
2 Ceļojošā izstāde “Ceļā uz Latvijas brīvību” 100 92
3 Ceļojošā izstāde “Vikingu un zviedru laiki Latvijā” 10 10
4 Ceļojošā izstāde “Rīgas naudai – 800” 76 76
5 Ceļojošā izstāde “Kūlainis, pērstainis, delnainis…” 467 467
6 Ceļojošā izstāde “Latvija: Tauta. Zeme. Valsts.” 15 9
7 Ceļojošā izstāde “Valsts prezidenta institūcija Latvijā” 43 19
8 Ceļojošā izstāde “Es, tu, mēs demokrātijā. Sabiedrības līdzdalība demokrātiskajā Latvijā (1918-1990-šodien)” 46 39
9 Ceļojošā izstāde “Priekšmetu stāsti” 2 2
10 Ceļojošā izstāde “Mēs, tauta” 64 57
11 Ceļojošā izstāde “Patiesība par Lielvārdes jostu” 30 30
12 Ceļojošā izstāde “Kamēr vēl laiks. Fotoetnogrāfijas sākums Latvijā” 142 142
13 Ceļojošā izstāde “Jānis Krēsliņš – tradicionālo kultūras vērtību izzinātājs” 31 31
14 Ceļojošā izstāde “Latvija Brīvības cīņu laikā. 1919. – 1921.” 201 196
15 Ceļojošā izstāde “Latviešu strēlnieku bataljoniem-100” 92 92

Deponējumi

Kopējais deponēto krājuma vienību skaits:

2224

Kopējais deponēto pamatkrājuma vienību skaits:

2214

Deponējumi:
N.p.k. Priekšmets/ priekšmetu grupa Deponēšanas mērķis Institūcija, kurai deponēts Vienību skaits t.sk.-no pamatkrājuma Termiņš No Līdz Termiņš (piezīmes) Pēdējais glabāšanas apstākļu pārbaudes datums Slēdziens par glabāšanas atbilstību līgumam Veiktie pasākumi, ja glabāšana neatbilst nosacījumiem
1 Monētas eksponēšana Cēsu Vēstures un mākslas muzejs 4 4 02.01.2023 31.12.2023
2 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Cēsu Vēstures un mākslas muzejs 191 191 02.01.2023 31.12.2023
3 Glezna eksponēšana Cēsu Vēstures un mākslas muzejs 1 1 02.01.2023 31.12.2023
4 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Ventspils muzejs 20 20 02.01.2023 31.12.2023
5 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Latvijas Kara muzejs 17 17 02.01.2023 31.12.2023
6 Sīkplastika, apģērbi eksponēšana Latvijas Kara muzejs 14 14 02.01.2023 31.12.2023
7 Medaļa, apģērbi eksponēšana Latvijas Kara muzejs 12 12 02.01.2023 31.12.2023
8 Galds, krēsli eksponēšana Latvijas Kara muzejs 9 9 02.01.2023 31.12.2023
9 Inventāra grāmatas pētnieciskais darbs Latvijas Kara muzejs 7 02.01.2023 31.12.2023
10 Flīģelis eksponēšana Valkas Novadpētniecības muzejs 1 1 02.01.2023 31.12.2023
11 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs 67 67 02.01.2023 31.12.2023
12 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs 10 10 02.01.2023 31.12.2023
13 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Liepājas muzejs 60 60 02.01.2023 31.12.2024
14 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs 15 15 02.01.2023 31.12.2023
15 Krāsns podiņi, arheoloģiskas senlietas eksponēšana Bauskas pils muzejs 104 104 02.01.2023 31.12.2023
16 Krāsns podiņi pētnieciskais darbs Bauskas pils muzejs 374 374 02.01.2023 31.12.2023
17 Gleznas, skapis eksponēšana Rundāles pils muzejs 17 17 02.01.2023 10.01.2025
18 Keramika eksponēšana Latgales Kultūrvēstures muzejs 20 20 02.01.2023 31.12.2023
19 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Latgales Kultūrvēstures muzejs 35 35 02.01.2023 31.12.2023
20 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Engures novada Lapmežciema pagasta pārvalde 12 12 02.01.2023 31.12.2023
21 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Daugavas muzejs 108 108 02.01.2023 31.12.2023
22 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs 14 14 02.01.2023 31.12.2023
23 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Ogres Vēstures un mākslas muzejs 59 59 02.01.2023 31.12.2023
24 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs 120 120 02.01.2023 31.12.2023
25 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs "Kalna ziedi" 41 41 02.01.2023 31.12.2023
26 Vāze eksponēšana Alūksnes muzejs 1 1 02.01.2023 15.01.2024
27 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Alūksnes muzejs 54 54 02.01.2023 31.12.2024
28 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Cēsu novada tūrisma attīstības aģentūras Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka apmeklētāju centrs 83 83 02.01.2023 01.01.2024
29 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Jēkabpils Vēstures muzejs 17 16 07.02.2023 07.02.2024
30 Rakstāmgalds, krēsls, rakstāmpiederumi eksponēšana Latvijas Republikas Saeima 13 13 06.03.2023 24.04.2023
31 Skulptūra eksponēšana Igaunijas mākslas muzejs 1 1 17.04.2023 24.11.2023
32 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Talsu novada muzejs 46 46 03.04.2023 17.03.2024
33 Trimdas liecības eksponēšana Tukuma muzejs 17 17 13.04.2023 20.05.2023
34 Arheoloģiski un enogrāfiski dzintara priekšmeti eksponēšana Indras un Harija Bangu galerija Honkongas pilsētas universitātē 52 52 13.04.2023 20.06.2023
35 Kokle, alus kanna eksponēšana Memoriālo muzeju apvienība 2 2 19.04.2023 10.11.2023
36 Monētas eksponēšana Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs 15 15 09.05.2023 26.07.2023
37 Monētas, bonistika eksponēšana Igaunijas Vēstures muzejs 235 235 05.06.2023 20.12.2023
38 Monētas eksponēšana Jūrmalas muzejs 8 8 19.09.2023 18.09.2024
39 Gleznas eksponēšana Valmieras muzejs 6 6 06.10.2023 27.11.2023
40 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Moesgard muzejs, Dānijā 27 27 04.12.2023 31.12.2024 13.12.2023 glabāšana atbilst līgumam
41 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Talsu novada muzejs 38 38 08.12.2023 15.12.2023 Pagarināts līdz 15.12.2024
42 Arheoloģiskas senlietas eksponēšana Valmieras muzejs 7 7 25.10.2022 31.12.2027
43 Arheoloģiskas senlietas, etnogrāfiski, vēsturiski priekšmeti, fotogrāfijas, atklātnes eksponēšana LNMM 52 52 20.09.2022 25.01.2023
44 Numismātikas priekšmeti eksponēšana Lietuvas Nacionālais muzejs, Viļņa 210 210 19.09.2022 14.02.2023
45 Iepakojuma kārbas, elektropreces, rotaļlieta eksponēšana Eiropas Vēstures nams Briselē, Beļģija 7 5 30.06.2022 30.06.2023
46 Stāvpulkstenis reprezentācija Latvijas Republikas Valsts prezidenta kanceleja 1 1 08.01.2020 07.01.2024

Citi muzeja krājuma izmantošanas veidi

Citi izmantošanas veidi (izmantoto vienību skaits):
Muzeja krājuma izmantošanas veidi Muzeja darbinieki Ārpusmuzeja lietotāji KOPĀ
Pētnieciskajam darbam muzeja krātuvē/lasītavā 1783 15885 17668
Digitālo attēlu izgatavošanai 966 839 1805

Muzeja pētnieciskais darbs

Darbu kopskaits 2023.gadā:
Zinātniskā darbība Sagatavots Publicēts
1. Referāti, ziņojumi, raksti 38 18
2. Monogrāfijas 2 2
3. Izstāžu, krājuma katalogi 1 1
Izstāžu un ekspozīciju plānu skaits:

1

no tiem realizēti:

1

Izglītojošo programmu scenāriju skaits:

1

no tām uzsāktas īstenot:

1

Pētnieciskā darba tēmas:
N.p.k. Autors Pētnieciskā darba nosaukums Uzsākts Plānots pabeigt Darba mērķis Izstrādes stadija
1 J. Ciglis, V. Muižnieks, I. Mālkalniete, B. Dumpe, A. Gunnarssone, K. Ducmane, I. Žeiere, E. Plankājs, R. Ritums, I. Cīrulis Livonijas mūra pilis 04.01.2021 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei, sagatavota dokumentācija dizaina metu konkursam. Pabeigts dizaina projekts, uzsākts tehniskais projekts kopā ar dizaineriem
2 I. Cīrulis, J. Ciglis, L. Kļaviņa, E. Kļaviņa, M. Jakovļeva, I. Mālkalniete, M. Vāveris Rīgas pils vēsture 04.01.2021 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Precizēts tematiskās struktūras plāns, precizēti 12 stendu izklājumi un aksiometriskās skices, pabeigts dizaina projekts, uzsākts tehniskais projekts.
3 A. Meinarte, A. Ulmane, V. Muižnieks, I. Cīrulis, A. Slapiņa Sakrālā māksla Latvijā 04.01.2021 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei; sagatavota dokumentācija dizaina metu konkursam. Veikta eksponātu skenēšana. Pabeigts dizaina projekts, uzsākts tehniskais projekts
4 T. Ķikuts, I. Žeiere, I. L. Virse, B. Dumpe, I. Doniņa-Kalniņa, A. Ulmane, S. Vītola Pils atklāšanas izstāde: A daļa "Straumējot laiku" 1. un 2. sadaļa 04.01.2022 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pils atklāšanas izstāde: A daļa "Straumējot laiku" 1. un 2. sadaļa
5 T. Ķikuts, S. Zvidra, M. Jakovļeva, I. Cīrulis, L. Kļaviņa, V. Muižnieks, A. Meinarte, A. Ulmane, A. Slapiņa, A. Ozoliņa, J. Šabanovs, S. Vītola Pils atklāšanas izstāde: Mēs - draudze 04.01.2022 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei; sagatavota dokumentācija dizaina metu konkursam. Pabeigts dizaina projekts, uzsākts tehniskais projekts
6 T. Ķikuts, S. Zvidra, M. Jakovļeva, I. Cīrulis, L. Kļaviņa, V. Muižnieks, A. Meinarte, A. Ulmane, A. Slapiņa, A. Ozoliņa, J. Šabanovs, S. Vītola Pils atklāšanas izstāde: B daļa (viduslaiku pilsēta, draudze, kārtas) 04.01.2022 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei; sagatavota dokumentācija dizaina metu konkursam
7 T. Ķikuts, A. Spalvēna, S. Zvidra, I. Cīrulis, L. Kļaviņa, I. Heinola, L. Kostrica Pils atklāšanas izstāde: C daļa (19. gs., 1914.-1940. g.) 04.01.2022 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei; sagatavota dokumentācija dizaina metu konkursam
8 T. Ķikuts, A. Spalvēna, I. Heinola, A. Zeibārte, A. Ulmane, S. Vītola, I. Žeiere, I. L. Virse Pils atklāšanas izstāde D daļa (1941. gads - mūsdienas) 04.01.2022 29.12.2023 pastāvīgā izstāde Rīgas pilī Pilnveidota koncepcija un tematiskā struktūra, veikta eksponātu un vizuālā materiāla atlase, veikta pētniecība satura izstrādei, veikta pētniecība satura izstrādei
9 I. Heinola, I. Žeiere, A. Spalvēna, D. Pence, Ģ. Boronovskis Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas vēsturē 01.03.2022 19.06.2023 izstāde Izstāde sagatavota un atklāta
10 I. Žeiere, I. L. Virse Latvijas arheoloģisko priekšmetu kolekcija Poznaņas arheoloģijas muzejā 02.01.2023 30.11.2023 kataloga sagatavošana Pabeigts
11 I. Žeiere Raksta publikācija par astru lietošanu apģērbā Bloomsbury enciklopēdijā 02.01.2023 30.12.2023 raksts Pabeigts
12 A. Slapiņa, V. Muižnieks Enkolpioni LNVM kolekcijā 05.09.2022 30.12.2024 referāts un raksts Sagatavošanā
13 V. Muižnieks Liecības par svētajiem mežiem un kokiem LNVM krājumā 01.10.2022 31.03.2023 raksts LNVM rakstu krājumam Pabeigts
14 B. Dumpe Māla miniatūrtrauki un rotaļlietas Cēsu pils keramikas kolekcijā 01.01.2023 30.12.2023 Māla miniatūrtrauki un rotaļlietas Cēsu pils keramikas kolekcijā referāts un raksts Cēsu pils rakstu krājumam Pabeigts
15 B. Dumpe Podniecības krāsnis Latvijas pilskalnos - Vladislava Urtāna atklājumi 01.01.2023 30.12.2023 raksts LNVM rakstu krājumam Sagatavošanā
16 B. Dumpe Viduslaiku glazētā sarkanmāla keramika Ikšķilē 01.01.2023 30.12.2023 raksts LNVM rakstu krājumam Sagatavošanā
17 J. Ciglis Pilskalni 18.-20. gadsimta sākuma kultūrainavā 06.03.2022 17.05.2023 referāts Pabeigts
18 J. Šabanovs Koksnes izvēle 19. gs. tradicionālās saimniecības darinājumiem 05.09.2022 01.05.2023 raksts LNVM rakstu krājumam Pabeigts
19 J. Šabanovs Koks zemnieka un zvejnieka sētā 19. gs.: darbarīki un iedzīves priekšmeti 05.01.2023 22.04.2023 lekcija un prezentācija Pabeigts
20 E. Plankājs History of Zooarchaeology in Latvia / Latvijas zooarheoloģijas vēsture 01.11.2022 29.09.2023 enciklopēdiskais šķirklis Latvijas Arheoloģijas rokasgrāmatas angļu valodas izdevumā Rediģēšana
21 M. Novikova, O. Miheloviča, I. Cīrulis, T. Ķikuts, V. Ozoliņa Dauderu nodaļas 21. telpas ekspozīcija 01.01.2021 31.12.2023 ekspozīcijas daļa Aprobēšanā
22 A. Spalvēna, S. Zvidra, I. Miķelsone, I. Pīgozne, T. Ķikuts, I. Cīrulis; I. Skultāns; O L. Lagzdiņa, D. Pence Mūsdienu cilvēkstāstu dokumentēšanas platforma Gadsimta stāsti LNVM vietnē eMuzejs 31.05.2021 31.12.2023 digitālās iesaistes platforma Platforma publiski pieejama kopš 29.03.2022; satura papildināšana - līdz 31.12.2023
23 L. Kļaviņa "Aizmirstā" Vidzemes iedzīvotāju masu deportācija 1918. gada februārī 22.02.2023 16.03.2023 raksts žurnālā "Domuzīme" Iesniegts publicēšanai
24 M. Jakovļeva Tirdzniecības un robežu konvencija starp Kurzemes hercogisti un Krieviju 02.10.2022 15.03.2023 raksts žurnālā "Ilustrētā Pasaules Vēsture" starp Kurzemes hercogisti un Krieviju Iesniegts publicēšanai
25 A. Ulmane, I. Tuņa Koka ēku fasāžu polihromija Rīgā 19. gadsimtā. Izpētes iespējas  01.10.2022 04.04.2023 LNVM rakstu krājums "Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām" iesniegts publicēšanai
26 U. Dževečka Grāmata "Brunči Latvijā. 19. gs. – 20. gs. sākums" 01.01.2017 31.12.2023 grāmata Pabeigts
27 A. Spalvēna Pieminekļu valdes materiālu digitalizācija 02.01.2023 30.12.2023 digitāla platforma LNVM digitālajā krātuvē eMuzejs Izstrādāts koncepcijas melnraksts, uzsākta sadarbība ar LU LFMI
28 A. Spalvēna Sabiedriskā ēdināšana padomju laikā 02.01.2023 30.12.2023 koncepcijas izstrāde izstādei Uzsākts darbs ar interviju vākumu, izstrādāta anketa platformā "Gadsimta stāsti"
29 I. Cīrulis, G. Baumane Krāsainā Latvija 01.04.2023 31.05.2024 Fotogrāmata Formulēta grāmatas koncepcija, precizēta nodaļu struktūra, sākta tekstu izstrāde un attēlu gala atlase. Sākta maketa izstrāde. Sagatavots VKKF finansējuma pieteikums, koordinēta sadarbība ar 6 grāmatas līdzautoriem un daudzām institūcijām. Sagatavota informatīva tikšanās ar sadarbības partneriem.
30 M. Jakovļeva Ieskats Kurzemes un Zemgales hercogistes (1561.–1795. g.) mežu likumdošanā un pārvaldē (pēc rakstītiem avotiem) 20.02.2023 22.05.2023 Raksts Iesniegts publicēšanai
31 A. Ozoliņa Simboli un vērtības: Latvijas eiro monētu reversa sižetiskā konkursa projekti no Latvijas Bankas arhīva krājuma 02.01.2023 17.05.2023 Referāts nolasīts LNVM zinātniskajos lasījumos
32 L. Kostrica Dažu medicīnas iestāžu un organizāciju apbalvojumi LNVM faleristikas kolekcijā 02.01.2023 17.05.2023 Referāts nolasīts LNVM zinātniskajos lasījumos
33 S. Zvidra Vainags latviešu zemnieku kāzu ieražās pēc 19. gs. etnogrāfiskā materiāla 01.07.2023 11.08.2023 Raksts grāmatā "Vainagošanās" Pabeigts
34 I. Heinola Vainagi LNVM etnogrāfiskajā kolekcijā 03.07.2023 29.09.2023 Raksts grāmatā "Vainagošanās" Pabeigts
35 I. Heinola Vainagošanās 01.09.2023 29.09.2023 Izstāde "Vainagošanās" Pabeigts
36 I. Heinola Ievads 01.09.2023 29.09.2023 grāmata "Brunči Latvijā 19. gs. - 20. gs. sākums" Pabeigts
37 M. Jakovļeva Vainagi senajos rakstos (16.–19. gs.) 01.09.2023 01.10.2023 Raksts grāmatā "Vainagošanās" Pabeigts
38 I. Žeiere Vainagi LNVM arheoloģijas kolekcijā 02.01.2023 20.12.2023 Raksts grāmatā "Vainagošanās" Pabeigts
39 I. Doniņa-Kalniņa, R. Širouhovs Raņķu Kapenieku senkapi 05.01.2023 30.12.2024 Raksts Darba procesā
40 I. L. Virse Kurši - viena no Latvijas sentautām 03.07.2023 21.09.2023 Referāta sagatavošana Talsu novada muzeja semināram “Lībiskā un kursiskā simbioze Ziemeļkurzemē” Pabeigts
41 E. Plankājs Suņu līdzapbedījumi Gaujas lībiešu kapulaukos 14.08.2023 26.08.2023 Referāta sagatavošana Turaidas muzejrezervāta konferencei "Personība un kultūras mantojums" Pabeigts
42 A. Gunnarssone Gaujas lībiešu diētas analīze 02.01.2021 26.08.2023 Referāta sagatavošana Turaidas muzejrezervāta konferencei "Personība un kultūras mantojums" Pabeigts
43 M. Vāveris Meklējot citus tirgus: Karaliskā naudas kaltuves un starpkaru Latvijas monētu kalšana 01.09.2023 07.09.2023 Referāts Baltijas Numismātu Asociācijas gadskārtējā sanāksmē Pabeigts
44 A. Ozoliņa, M. Vāveris 100 years: Litas, Lats, Kroon 01.08.2023 01.12.2023 Izstādes "100 years: Litas, Lats, Kroon" priekšmetu katalogs un koncentrēta visu trīs Baltijas valstu nacionālās valūtas vēsture Makets, pēdējie labojumi, korekcijas
45 M. Jakovļeva, A. Meinerte, I. Cīrulis, Ģ. Boronovskis Izstāde “Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas Dižkunigaitija (1561-1795)” 01.09.2023 31.05.2024 Izstāde Sākta izstādes uzbūves struktūras precizēšana, eksponātu atlase un anotēšana, sākta tehnisko zīmējumu izstrāde
46 S. Zvidra Aizkraukles novada priekšmeti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā 01.11.2023 10.11.2023 referāts Aizkraukles novada kultūras pārvaldes rīkotā seminārā "Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē" Pabeigts
47 S. Zvidra Vainags latviešu zemnieku kāzu ieražās pēc 19. gs. etnogrāfiskā materiāla 19.11.2023 19.12.2023 referāts LNVM izstādes "Vainagošanās" pasākumu cikla ietvaros Pabeigts
48 A. Ozoliņa Lāčplēša Kara ordeņa izveidošana un izgatavošana 01.10.2023 11.11.2023 referāts nolasīts Lāčplēša dienas pasākumā LNVM Pabeigts
49 A. Ozoliņa Vainags un kronis; atzinības, varas un dižciltības simboli 01.10.2023 20.12.2023 raksts LNVM izstādes "Vainagošanās" katalogam Pabeigts
50 A. Ozoliņa Vainags un kronis; atzinības, varas un dižciltības simboli 01.10.2023 07.11.2023 referāts LNVM izstādes "Vainagošanās" pasākumu cikla ietvaros Pabeigts
51 A. Meinarte Latvijas Nacionālā vēstures muzeja 14. - 16. gs. kokskulptūru datēšana ar radioaktīvā oglekļa (14 C) metodi 05.01.2023 05.07.2023 raksts LNVM rakstu krājumam Pabeigts
52 A. Meinarte Baznīca Rīgas pilī. 17. - 19. gs. vidus 01.09.2023 01.12.2023 Referāts un prezentācija sagatavoti nolasīšanai LNVM seminārā "Rīgas pils vēsture un arhitektūra" Pabeigts
53 A. Zeibārte, D. Īvāns Intervijas ar Trešās atmodas laikabiedriem 01.06.2023 01.12.2025 Nesenās vēstures mantojuma saglabāšana, dokumentēšana un izpēte Darba procesā; veikta intervija ar Rolandu Blezūru; bijušo "Latvenergo" inženieri Juri Misu par Salaspils radio izveidi; Vācbaltu biedrības atjaunotāju, Latvijas Tautas frontes referentu Jāni Danosu
54 R. Vecmuktāne Apzināšanas un izrakumu ziņojums par Svētciema "Vecjennām", Limbažu novads 28.04.2023 30.06.2025 ziņojums Sagatavošanā
55 R. Vecmuktāne Apzināšanas ziņojums par Viļķenes "Vecradziņiem", Limbažu novads 05.06.2023 30.06.2025 ziņojums Sagatavošanā
56 V. Muižnieks Pārskats par 2013. gada izrakumiem Rīgā, Kaļķu ielā 20 07.06.2013 26.06.2023 pārskats Pabeigts
57 J. Ciglis Jēkabpils novada arheoloģisko pieminekļu apzināšana dabā, apraksti ar kartēm un fotogrāfijām 08.05.2023 11.09.2023 AO kolekcijas papildināšana ar 55 aprakstiem Pabeigts
58 B. Dumpe, V. Muižnieks Izrakumi Vijciema pagasta "Plītītēs", Valkas novads 01.10.2023 11.09.2023 pārskats, ziņojums Sagatavošanā
Publicētie pētnieciskie raksti:
N.p.k. Autors Nosaukums Izdevums, kurā publicēts Apjoms (zīmju/lpp. skaits)
1 T. Ķikuts Priekšvārds Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 2 lpp.
2 V. Muižnieks Liecības par svētajiem mežiem un kokiem Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 29.-57. lpp.
3 M. Jakovļeva Ieskats Kurzemes un Zemgales hercogistes (1561. - 1795. g.) mežu likumdošanā un pārvaldē (pēc rakstītajiem avotiem) Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 19 lpp.
4 J. Šabanovs Koksnes izvēle tradicionālās saimniecības darinājumos Latvijas teritorijā 19. gadsimtā Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 21 lpp.
5 A. Meinarte Latvijas Nacionālā vēstures muzeja 14. - 16. gadsimta kokskulptūru datēšana ar radioaktīvā oglekļa (14C) metodi Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 11 lpp.
6 A. Ulmane, I. Tuņa Koka arhitektūra Rīgā 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Fasāžu polihromija un tās izpētes iespējas Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 11 lpp.
7 S. Kalna Ieskats izstādē "Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē". Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2021. gada 22. oktobris - 2022. gada 18. septembris Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 6.-7. lpp. 7 lpp.
8 I. Žeiere Vainagi arheoloģisko materiālu kolekcijā Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 27 lpp.
9 R. Lezdiņa, A. Silava No putekļiem līdz majestātiskumam. Arheoloģiskie vainagi restauratoru rokās. Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 5 lpp.
10 I. Heinola Sievietes stāvu vainago galvas rota: vainagi muzeja etnogrāfiskajā kolekcijā Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 40 lpp.
11 T. Lapiņa, A. Silava Saglabājot etnogrāfiskos vainagus: restaurācijas izaicinājumi Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 4 lpp.
12 M. Jakovļeva Kroņi, vainagi un pušķaiņi senajos rakstos 16. - 19. gadsimtā Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 4 lpp.
13 S. Kalna Vainags latviešu zemnieku kāzu ierašās pēc 19. gadsimta etnogrāfiskā materiāla Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 4 lpp.
14 A. Ozoliņa Vainags un kronis. Atzinības, varas un dižciltības simbols Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 10. - 36. lpp. 2 lpp.
15 I. Heinola I. Heinola Una Dževečka. Brunči Latvijā 19. gs. - 20. gs. sākums. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 32. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 7. lpp. 1 lpp.
16 U. Dževečka Brunči Latvijā 19. gs. - 20. gs. sākums Una Dževečka. Brunči Latvijā 19. gs. - 20. gs. sākums. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 32. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 9. - 103. lpp. 94 lpp.
17 M. Vāveris Rubrika "Jautā vēsturniekiem". Atbilde uz jautājumu: Kāpēc neizkala 5 latu monētas ar Ulmaņa portretu? Ilustrētā Pasaules Vēsture. V/2023 (184), 12. lpp. 571 vārds, 4266 rakstu zīmes ar tukšumiem
18 M. Jakovļeva Ķeizariene Katrīna II sagrābj Slokas apgabalu. Tirdzniecības un robežu konvencija starp Kurzemes hercogisti un Krieviju Ilustrētā Pasaules Vēsture. V/2023 (184), 42.-49. lpp. 8 lpp.
Publicētās monogrāfijas:
N.p.k. Autors/ sastādītājs Nosaukums Apjoms (zīmju/lpp. skaits)
1 Sastādītājas: Inita Heinola, Astra Spalvēna, Irita Žeiere. Teksts un attēlu atlase: Elīna Ģibiete, Inita Heinola, Mārīte Jakovļeva, Sanita Kalna, Anete Karlsone, Tabita Lapiņa, Rasma Lezdiņa, Anda Ozoliņa, Inita Saulīte-Zandere, Anastasija Silava, Anete Simanovska, Ilmārs Šlāpins, Irita Žeiere. Dzeja: Eduards Aivars, Andris Kalnozols, Ilmārs Šlāpins, Ivars Šteinbergs, Krišjānis Zeļģis Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas kultūrā 264 lpp.
2 Rakstu autori: Dr.hist. Toms Ķikuts, Dr.geol. Ervīns Lukševičs, Mg.hist. Gundega Skagale, Dr.geogr. Laimdota Kalniņa, Dr.hist. Vitolds Muižnieks, Dr.biol. Māris Zunde, Dr.hist. Anita Čerpinska, Dr.hist. Mārīte Jakovļeva, Mg.math. Edmunds Krastiņš, Mg.sc.ing. Māris Būmanis, Prof.mg., Bc.silv. Armands Ķiploks, Mg.hist. Jānis Šabanovs, Dr.art. Ieva Pīgozne, Mg.hist. Una Bērente, Dr.hist. Mārtiņš Kuplais, Dr.art. Inese Sirica, Dr.art. Inese Žune, Mg.hist. Anita Meinarte, Mg.art. Anete Ulmane, Mg.sc.chem. Indra Tuņa, Mg.silv. Anitra Tooma, M.A. Ivars Šteinbergs, Mg.sc.soc. Liene Rācene-Riekstiņa, Mg.sc.hum. Kitija Balcere. Sastādītāji: Sanita Kalna, Jānis Šabanovs Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 31 296 lpp.
Publicētie katalogi:
N.p.k. Autors/ sastādītājs Nosaukums Saturs (kolekcija/ izstāde/ ekspozīcija, tās nosaukums) Apjoms (zīmju/lpp. skaits)
1 Autori: Una Dževečka, Inita Heinola. Sastādītāji: Una Dževečka Brunči Latvijā. 19. gs.–20. gs. sākums. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti nr. 32 Grāmata “Brunči Latvijā 19. gs.–20. gs. sākumā” ir muzeja krājuma glabātājas Unas Dževečkas pētījums par brunču darināšanas tradīciju un katalogu ar attēliem un informāciju par muzejā saglabātajiem Latvijas kultūrvēsturisko novadu tradicionālā apģērba brunčiem. Nozīmīga novitāte tradicionālā apģērba pētniecībā Latvijā ir grāmatai sagatavotais U. Dževečkas pētījums, kas veikts detalizēti analizējot LNVM un citos Latvijas muzejos glabātās brunču kolekcijas. Pētījumā raksturotas un salīdzinātas brunču audumu tehnikas, brunču darināšanas iezīmes, šuvumu attīstības un audumu izgatavošanas tehniku kopsakarības gan Latvijas kultūrvēsturisko novadu, gan hronoloģiskā griezumā, kā arī vīļu veidiem, apakšmalu apdarēm, jostu šuvumiem, kabatām un aizdarēm. Grāmata bagātīgi ilustrēta. 544 lpp.
Realizēto izstāžu un ekspozīciju plāni:
N.p.k. Autors/ sastādītājs Izstādes/ ekspozīcijas nosaukums Izstādes/ ekspozīcijas plāna apjoms (zīmju/lpp. skaits)
1 I. Žeiere, I. Heinola Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas vēsturē 12 lpp.
Pārskata gadā uzsākto izglītojošo programmu scenāriji:
N.p.k. Autors/ sastādītājs Programmas nosaukums Izglītojošās programmas mērķis Scenārija apjoms (zīmju/lpp. skaits)
1 I.K. Kalējs Latvijas valsts dibinātāji 5.–9., 10.–12. klase; vēstures tēmu apgūšana 5 lpp.

Krājuma zinātniskā inventarizācija

Jaunizveidotas zinātniskā apraksta kartītes:

38

Papildinātās zinātniskā apraksta kartītes:

39

Cita veida kartotēkas:
Veids Jaunas kartītes Papildinātas kartītes
Uzskaites kartotēka 10425 305

Muzeja apmeklējums

Muzeja apmeklējums 2023.gadā:
Apmeklētāju veidi Apmeklējumu skaits
Apmeklējumu skaits kopā 31379
Individuālie 22777
Apmeklētāji grupās 8602
Skolēni grupās 6684
Ārzemnieki grupās 371
Pārējie grupās 1547
T. sk. bezmaksas apmeklējumu skaits:

13712

Muzeja pieejamība

Dienu skaits gadā, kad muzejs atvērts apmeklētājiem:

305

Stundu skaits gadā, kad muzejs pieejams apmeklētājiem:

2206

Stundu skaits gadā, kad muzejs pieejams apmeklētājiem brīvajā laikā:

798

Muzeja izglītojošās aktivitātes

Muzeja darbinieku vadīto ekskursiju skaits muzejā:

326

Lekciju skaits muzejā:

13

Muzeja izglītojošās programmas, pieskaņotas izglītības vadlīnijām un standartiem – norišu skaits:

288

Muzeja izglītojošās programmas, pieskaņotas izglītības vadlīnijām un standartiem – dalībnieku skaits:

6372

Muzeja izglītojošās programmas kā mūžizglītības sastāvdaļa – norišu skaits:

0

Muzeja izglītojošās programmas kā mūžizglītības sastāvdaļa – dalībnieku skaits:

0

Citu muzeja rīkoto pasākumu skaits:

38

t. sk. muzejā:

38

Lekcijas:
N.p.k. Lektors Lekcijas tēma Lekciju skaits Klausītāju skaits Auditorijas sastāvs
1 G. Baumane Gaismas bildes – 20. gadsimta sākumā Latvijā tradicionāli svinēto svētku liecinieces 2 80 Seniori
2 A. Ozoliņa Sieviešu tēli papīra naudaszīmēs 2 48 Seniori
3 A. Ozoliņa Lāčplēša Kara ordeņa tapšanas vēsture 1 40 Pieaugušie, studenti, skolēni, seniori
4 A. Spalvēna Mājturība kā daiļa māksla. Ieskats Dauderu virtuves ekspozīcijā 1 7 Interesenti
5 R. Lezdiņa, A. Purmale Dialogs starp restauratoru un arheologu. No putekļiem līdz majestātiskumam. Arheoloģisko vainagu restaurācija 1 28 Interesenti
6 A. Silava Vainagu izpēte Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Restaurācijas departamenta laboratorijā 1 26 Interesenti
7 T. Lapiņa Etnogrāfisko vainagu restaurācija 1 23 Interesenti
8 I. Tuņa Neorganiskās ķīmijas pamati restauratoriem 1 52 Latvijas Restauratoru biedrības biedri
9 I. Cīrulis Dauderu pirmsākumi: Johans Dauders, Ādolfs fon Bingners un alusdarītava “Waldschlößchen” (1865-1937) 1 10 Pieaugušie
10 T. Ķikuts Dauderu nams kā Kārļa Ulmaņa vasaras rezidence (1937-1940) 1 20 Pieaugušie
11 J. Šabanovs Koks zemnieka un zvejnieka sētā 19. gs.: darbarīki un iedzīves priekšmeti 1 1 Pieaugušie
Muzeja izglītojošās programmas, pieskaņotas izglītības vadlīnijām un standartiem (pirmsskolas iestāžu audzēkņiem un skolēniem):
N.p.k. Autors Nosaukums Gads, kad programma uzsākta Norišu skaits Dalībnieku skaits Auditorijas sastāvs
1 S. Cerbule, I. Miķelsone Kā dzīvoja senie ļaudis? 2000 49 1060 Skolēni, skolotāji
2 S. Cerbule Mana Latvija 2005 49 1172 Skolēni, skolotāji
3 I. Bulle Senā skola 2000 35 793 Skolēni, skolotāji
4 S. Cerbule Mana mīļākā rotaļlieta 2007 5 80 Skolēni, skolotāji
5 I. Bulle Viduslaiku bruņinieki 1997 14 317 Skolēni, skolotāji
6 A. Burbicka Latvijas vēsture no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām 2009 7 107 Skolēni, skolotāji
7 K. Višņakova Satversme 100+ 2022 50 1101 Skolēni, skolotāji
8 A. Burbicka Ražots Latvijā 2011 6 118 Skolēni, skolotāji
9 S. Cerbule Latviešu gadskārtas 2001 15 357 Skolēni, skolotāji
10 S. Cerbule Pirmais pasaules karš Latvijas teritorijā, latviešu strēlnieki 2017 1 10 Skolēni, skolotāji
11 A. Burbicka Latvija no valsts dibināšanas līdz mūsdienām 2008 8 156 Skolēni, skolotāji
12 I. Miķelsone Ceļojums laikā ar Čipu un Capu 2016 17 399 Skolēni, skolotāji
13 S. Cerbule, A. Burbicka Kas ir muzejs? 2012 10 256 Skolēni, skolotāji
14 S. Cerbule Mode Latvijā un Eiropā 17.-20. gadsimtā 2008 2 42 Skolēni, skolotāji
15 I. K. Kalējs Latvijas Valsts dibinātāji 2023 7 180 Skolēni, skolotāji
16 O. Miheloviča Izzini “Dauderu” nama un Latvijas vēsturi 2022 2 36 Skolēni, skolotāji
17 A. Zeibārte, L. Andrejsone Baltijas brīvības ceļš 2016 8 123 Skolēni, skolotāji
18 O. Miheloviča Dauderu dārza noslēpumi 2022 1 23 Skolēni, skolotāji
19 A. Burbicka Padomju cilvēka ikdienas dzīve 2016 2 42 Skolēni, skolotāji
Tematiskie (muzejiskie) pasākumi:
N.p.k. Pasākuma nosaukums Norises laiks Norises vieta Pasākumu skaits Dalībnieku skaits Dalībnieku sastāvs
1 Muzejs tumsā 26.01; 28.02; 09.03; 23.11; 14.12. TFM 5 54 Interesenti
2 Dzejas reivs 10.03. TFM 1 32 Interesenti
3 Ekspedīciju sestdiena 22.04., 27.05., 17.06.; 19.08.; 16.09.; 14.10.; 25.11. TFM 7 91 Interesenti
4 Muzeju nakts pasākums "Brīv-radīšana" 13.05. TFM 1 279 Interesenti
5 Senioru diena 11.01., 1.02., 1.03., 05.04., 10.05.,07.06., 05.07., 2.08., 06.09. 4.10.,1.11.,6.12. LNVM 12 564 Pensionāri
6 Grāmatas "Kamēr vēl laiks. Fotoetnogrāfijas sākums Latvijā" atvēršanas pasākums 17.01. LNVM 1 46 Pieaugušie, pensionāri
7 Dr. hist. Andra Levāna lekcija "Tiesību izpratne Viduslaiku Livonijā", cikls "Satversme 10+" 17.01. LNVM 1 18 Pieaugušie
8 Grāmatas "Senās rotas un ornaments Latvijā" atvēršanas pasākums 25.01. LNVM 1 103 Pieaugušie, pensionāri
9 Pasākums ģimenēm ar bērniem "Uzzīmē, ko uzzināji" 28.01., 25.02., 25.03., 29.04., 28.10., 30.12. LNVM 6 110 Pieaugušie, skolēni, bērni
10 Dr. hist. Inetas Lipšas lekcija "Sieviešu loma Latvijas politikā 1920.-1930. gados: izmantotās un neizmantotās tiesības", cikls "Satversme 100+" 21.02. LNVM 1 14 Pieaugušie, studenti, pensionāri, skolēni, bērni
11 Izstādes "100 gadi: lits, lats, krona" atklāšanas pasākums 04.03. LNVM 1 77 Pieaugušie, skolēni, bērni
12 Dr. hist. Mārītes Jakovļevas lekcija "Kurzemes un Zemgales hercogiste - valstiskuma iespēja", cikls "Satversme 100+" 07.03. LNVM 1 13 Pieaugušie, studenti
13 Seminārs vēstures, sociālo zinību un kultūras vēstures skolotājiem "LNVM aktualitātes: no valsts pamatiem līdz cilvēkstāstiem”. 15.03. LNVM 1 52 Pieaugušie
14 Sandras un Valda Ošiņu lekcija "Etnogrāfijas ekspedīcijas Latvijas laukos. Senāk un tagad", cikls "Pieminekļu valdei 100" 21.03. LNVM 1 25 Pieaugušie, skolēni, bērni
15 Brīvsestdiena "Dauderos" 28.01., 25.02., 25.03., 29.04., 27.05., 17.06., 29.07., 26.08., 30.09., 28.10., 25.11., 30.12. Dauderi 12 893 Pieaugušie, pensionāri, skolēni, bērni
16 Dr. hist. Toma Ķikuta lekcija “Demokrātija niecīgās devās: valsts un sabiedrības attiecību modernizācija” 04.04. LNVM 1 8 Pieaugušie
17 Dr. hist. Mārtiņa Mintaura lekcija “Pieminekļu valde (1923–1944): arhitektūras mantojums un mantinieki” 18.04. LNVM 1 22 Pieaugušie, studenti
18 Igaunijas Valsts prezidenta dzīvesbiedres Sirjes Karisas vizīte izstādē "100 gadi: lits, lats, krona" 25.04. LNVM 1 8 Pieaugušie
19 "Brīvības vēstījumi" - Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīts pasākums 04.05. LNVM 1 585 Pieaugušie, studenti, pensionāri, skolēni, bērni
20 Muzeju nakts pasākums "Pasaules radīšana" 13.05. LNVM 1 1532 Pieaugušie, studenti, pensionāri, skolēni, bērni
21 Ekskursija pilsētvidē "Pa Pieminekļu valdes darbības pēdām Vecrīgā" 18.05. LNVM 1 14 Pieaugušie, pensionāri
22 Izstādes "Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas kultūrā" atklāšanas pasākums 19.06. LNVM 1 98 Pieaugušie, pensionāri, skolēni
23 Lielā Talka "Dauderos" 22.04. Dauderi 1 27 Pieaugušie
24 Muzeju nakts pasākums: Radi labsajūtu “Dauderu” dārzā 13.05. Dauderi 1 1165 Pieaugušie, studenti, pensionāri, skolēni, bērni
25 Muzeju diena 18.05. Dauderi 1 11 Pieaugušie, bērni
26 Dr. art. Ilonas Auderes lekcija ““Dauderu” nama logu vitrāžas – zināmā un nojaušamā vēsture” 03.06. Dauderi 1 10 Pieaugušie
27 Dr. habil. arch. Jāņa Krastiņa lekcija “Dauderu” savrupnams Latvijas 19. gadsimta arhitektūras kopainā 15.04. Dauderi 1 32 Pieaugušie
28 Muzeja vasaras pasākums "Dauderos" 26.06. Dauderi 1 101 Pieaugušie, bērni
29 Četru Latvijas muzeju kopīgs pasākums "Mūzu simpozijs Pulka sētā" 27.07. Pulka iela 8, Rīga 1 108 Pieaugušie, bērni
30 Infodiena skolotājiem "Jaunās sezonas impulsi" 25.08. LNVM Brīvības bulvāris 32, Dauderi 1 46 Pieaugušie
31 "Radošo vainagu stāsti un tapšanas process no idejas līdz materiālam". Tikšanās ar izstādes "Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas kultūrā" Latvijas Mākslas akadēmijas darbu autoriem. 12.09. LNVM 1 37 Pieaugušie, studenti
32 Pasākums izstādes "Vainagošanās" ietvaros - lekcijas “Vainagošanās Dziesmusvētkos. Vainags jaunveidotajā nacionālajā simbolā – tautas tērpā” (Anete Karlsone); “Vainags un mode 20. gadsimta 20.–30. gados” (Inita Saulīte-Zandere) 26.09. LNVM 1 17 Pieaugušie
33 Seminārs par grāmatas “Krāsainās Latvijas” tapšanas gaitu. Tikšanās ar sadarbības partneriem 28.09. LNVM 1 27 Pieaugušie, seniori
34 Paraugdemonstrējumi un meistarklase “Kā top Kurzemes zīļu vainags?” Astras Dzērves vadībā 30.09. LNVM 1 17 Pieaugušie, skolēni
35 Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā 08., 09., 10.09. Dauderi 3 140 Pieaugušie, pensionāri, skolēni
36 Senioru dienas oktobris, novembris, decembris 4.10.,1.11.,6.12. LNVM 3 126 Seniori
37 Anastasijas Silavas, Rasmas Lezdiņas un Tabitas Lapiņas lekcijas "Arheoloģisko un etnogrāfisko vainagu izpēte un restaurācija" 10.10. LNVM 1 27 Studenti, pieaugušie
38 Ievas Krūmiņas radošā darbnīca - vainagu darināšana no reciklējamiem materiāliem 14.10. LNVM 1 21 Bērni, skolēni, studenti, pieaugušie, seniori
39 Iritas Žeieres lekcija "Vainagi arheoloģiskajā materiālā, to saglabāšanās, interpretācijas un rekonstrukcijas" 31.10. LNVM 1 15 Studenti, pieaugušie
40 Andas Ozoliņas lekcija "Vainags kā izcilības, varas un dižciltības simbols" 07.11. LNVM 1 23 Studenti, pieaugušie
41 Lāčplēša diena LNVM 11.11. LNVM 1 729 Bērni, skolēni, studenti, pieaugušie, seniori
42 Latvijas Valsts pasludināšanas diena muzejā 18.11. LNVM 1 2368 Bērni, skolēni, studenti, pieaugušie, seniori
43 Jāņa Cigļa lekcija "Pilskalni Latvijā un to pētniecība 19.­–21. gadsimtā" 21.11. LNVM 1 12 Studenti, pieaugušie
44 Meistarklase "Vainagu darināšana no auduma, redīmeida un dažādiem materiāliem" 25.11. LNVM 1 32 Bērni, skolēni, studenti, pieaugušie, seniori
45 Initas Heinolas lekcija "Vainagi LNVM apģērbu un tekstila kolekcijā" 05.12. LNVM 1 10 Studenti, pieaugušie
45 Anetes Karlsones lekcija "Vainags Dziesmusvētkos no padomju okupācijas līdz mūsdienām" 12.12. LNVM 1 9 Studenti, pieaugušie
47 LNVM rakstu krājuma nr. 31 "Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām" atvēršana 14.12. LNVM 1 45 Pieaugušie
48 Sanitas Kalnas, Anetes Simanovskas lekcijas "Vainags kāzu tradīcijās līdz 20. gadsimta sākumam pēc rakstītajiem avotiem. Vainagu pieminējumi folkloras tekstos" 19.12. LNVM 1 13 Studenti, pieaugušie
49 Grāmatas "Vainagošanās" atvēršana 20.12. LNVM 1 52 Studenti, pieaugušie
50 LNVM darbinieku Ziemsvētku pasākums 18.12 Pulka iela 8, Rīga 1 97 Pieaugušie
51 Ainavu arhitektes Kristīnas Briķes lekcija–ekskursija “Dauderu parka vēstures gaita” 21.10 Dauderi 1 15 Pieaugušie

Citas aktivitātes apmeklētāju ērtībām

Pakalpojumi un piemērotas vides nodrošināšana cilvēkiem ar invaliditāti:
Piemērota vide Vispārīgs situācijas raksturojums Pārskata gadā paveiktais Ieceres (norādot projekta stadiju: skiču projekts, uzsākta īstenošana u.tml.)
1. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem Muzeja ekspozīcija un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32, ēkas 2., 3. un 4. stāvā. Pie muzeja ēkas Brīvības bulvārī 32 ārdurvīm izvietota zvana poga palīdzības izsaukšanai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Nokļūšanai ēkas 2. stāvā, ierīkoti pacēlāji un pārvietojamas uzbrauktuves ratiņkrēsliem, kā arī ierīkota tualete, kas piemērota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Muzeja ekspozīcija un pastāvīgās izstādes izvietotas ēkas 3. un 4. stāvā, kur apmeklētājiem nav pieejams lifts un uzbrauktuves ratiņkrēsliem, tādēļ nav piemērotas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. LNVM Dauderu nodaļa un LNVM Tautas frontes muzeja nodaļa atrodas vēsturiskās ēkās, kuru vide nav piemērota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Iekļūšanai ēkās un lai pārvietotos pa tām, nepieciešams izmantot kāpnes. Rīgas pils muzeja daļas rekonstrukcijas plānā paredzēti lifti, uzbrauktuves, atbilstošas durvis, sanitārie mezgli.
2. Cilvēkiem ar redzes traucējumiem Muzeja ekspozīcijā Brīvības bulvārī 32 izvietoti 4 stendi vājredzīgiem un neredzīgiem apmeklētājiem, kuros aptaustāmi taktilie eksponāti un anotācijas Braila rakstā. Virzienu norādes un atzīmes par telpu izvietojumu Braila rakstā muzejā nav izvietotas. Veidojot izstādes, tās nodrošinātas ar anotācijām un tekstuālo pavadmateriālu
3. Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem Muzeja telpās izvietotas plašas anotācijas, kas ļauj cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem iepazīties ar pamatekspozīciju un izstādēm.
4. Cilvēkiem ar cita veida traucējumiem vai ierobežojumiem Muzeju apmeklē, ekskursijas un muzejpedagoģiskās programmas tiek vadītas arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, piemērojot valodu un vadīšanas metodiku grupas specifikai.

Izstādes muzejā pārskata periodā

Izstāžu skaits muzejā 2023.gadā:

15

t. sk. atklātas pārskata periodā:

3

t. sk. no muzeja krājuma:

15

Izstādes ārpus muzeja pārskata periodā

Ārpus muzeja eksponēto izstāžu skaits:

29

t. sk. atklātas pārskata periodā:

0

Izstāžu eksponēšanas vietu skaits ārpus muzeja:

19

Ekspozīcijas muzejā

Pastāvīgo ekspozīciju skaits:

24

no tām pārskata periodā atklātās ekspozīcijas:

0

Starptautiskā sadarbība

Starptautiskā sadarbība 2023.gadā:
N.p.k. Nosaukums, norises vieta Pasākuma/ projekta mērķis Norises laiks Sadarbības partneris Pilsēta Valsts
1 Baltijas valstu nacionālo valūtu simtgadei veltīta ceļojošā izstāde Izstāde 2021-2023 Lietuvas Nacionālais muzejs, Igaunijas vēstures muzejs, Lietuvas Banka, Igaunijas Bankas muzejs Lietuva (Viļņa), Latvija (Rīga), Igaunija (Tallina)
2 Kurši Izstādes kataloga III daļa 2008-2023 Lietuvas Nacionālais muzejs Viļņa Lietuva
3 K. G. Zīversa arheoloģisko izrakumu kolekcija Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtā K. G. Zīversa arheoloģisko izrakumu kolekcijas un dokumentācijas izpēte; publikācijas, izstāde 2021-2023 Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūts Tartu Igaunija
4 Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas Dižkunigaitija (1561-1795) Izstāde 09.2022-02.2023 Šauļu muzejs Šauļi Lietuva
5 Pasaules tekstila enciklpēdija (Bloomsbury Encyclopedia of World Textiles) I. Žeieres trīs raksti par dažādām Latvijas arheoloģisko tekstilmateriālu grupām (linu izstrādājumiem, astru izmantošanu apģērbā un adījumiem) 2021-2023 Amerikas tekstila apvienība (Textile Society of America) ASV ASV
6 Amber. Baltic Gold Izstāde un katalogs 2022-2023 Indra and Harry Banga Gallery Honkonga Honkonga
7 Projekts "Sietiņš" - mācību materiālu vietne latviešu skolotājiem pasaulē LNVM materiālu izmantošanu diasporas skolu mācību procesa atbalstam vietnē sietins.lv 2022-2023 PBLA ASV
8 LNVM izstādes "Krimplēnmānija" eksponēšana M. K. Čurļoņa Nacionālajā mākslas muzejā Izstāde 09.2023-12.2023 M. K. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs Kauņa Lietuva
9 Latvijas senlietu kolekcijas Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtā Latvijas senlietu kolekcijas izpēte; publikācijas, izstāde 2020-2023 Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūts Tartu Igaunija
10 Latvijas arheoloģisko priekšmetu kolekcija Poznaņas arheoloģijas muzejā Publikācija Aestiorum Hereditas, IV sējums 2020-2023 Valsts arheoloģijas muzejs Varšavā Varšava Polija
Starptautiskā sadarbība 2022.gadā:
N.p.k. Nosaukums, norises vieta Pasākuma/ projekta mērķis Norises laiks Sadarbības partneris Pilsēta Valsts
1 Baltijas valstu nacionālo valūtu simtgadei veltīta ceļojošā izstāde Izstāde 2021-2023 Lietuvas Nacionālais muzejs, Igaunijas vēstures muzejs, Lietuvas Banka, Igaunijas Bankas muzejs Viļņa Lietuva
2 Kurši Izstādes kataloga III daļa 2008-2023 Lietuvas Nacionālais muzejs Viļņa Lietuva
3 Latvijas arheoloģisko priekšmetu kolekcija Poznaņas arheoloģijas muzejā Publikācija Aestiorum Hereditas, IV sējums 2020-2023 Valsts arheoloģijas muzejs Varšavā Varšava Polija
4 K. G. Zīversa arheoloģisko izrakumu kolekcija Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtā K. G. Zīversa arheoloģisko izrakumu kolekcijas un dokumentācijas izpēte; publikācijas, izstāde 2021-2023 Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūts Tartu Igaunija
5 Latvijas senlietu kolekcijas Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtā Latvijas senlietu kolekcijas izpēte; publikācijas, izstāde 2020-2023 Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūts Tartu Igaunija
6 Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas lielkņaziste (1561-1795) Izstāde 09.2022-02.2023 Šauļu muzejs Šauļi Lietuva
7 Pasaules tekstila enciklpēdija (Bloomsbury Encyclopedia of World Textiles) Raksti par dažādām Latvijas arheoloģisko tekstilmateriālu grupām (linu izstrādājumiem, astru izmantošanu apģērbā un adījumiem) 2021-2023 Amerikas tekstila apvienība (Textile Society of America) ASV
8 Trešā atmoda. 1992. gads. No pašiem pamatiem Sarunu cikls 2022 Konrāda Adenauera fonds Vācija
9 Amber. Baltic Gold Izstāde un katalogs 2022-2023 Indra and Harry Banga Gallery Honkonga Honkonga

Muzeja ēkas

Ēkas:
Nosaukums Adrese Īpašuma forma Uzcelšanas gads Kultūras pieminekļa nr. Galvenā ēka
Latvijas Nacionālais vēstures muzeja krājums un administrācija Pulka iela 8, Rīga Valsts īpašums 2019
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Dauderu nodaļa Zāģeru iela 7, Rīga Valsts īpašums 1899 8193
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, ekspozīcija un izstāžu zāles Brīvības bulvāris 32, Rīga Valsts īpašums 1875
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Tautas frontes muzeja nodaļa Vecpilsētas iela 13/15, Rīga Valsts īpašums 1789 7417
Ēku pieejamība:
Nosaukums vai adrese Telpas ir pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem Ir 3-fāzu elektrības pieslēgums
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Brīvības bulvāris 32, Rīga
Latvijas Nacionālais vēstures muzeja krājums un administrācija, Pulka iela 8, Rīga
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Dauderu nodaļa, Zāģeru iela 7, Rīga
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Tautas frontes muzeja nodaļa, Vecpilsētas iela 13/15, Rīga

Muzeja telpu izmantošana

Telpu kopplatība (m2):

16084

Muzeja telpas:
Muzeja telpu veidi Telpu platība (m2)
Ekspozīciju, izstāžu telpas 2953
Krājuma telpas 6347
Pārējās telpas 6784
Telpās ir iespējamas norises:

Konferences, semināri
Mākslas izstādes

Datortehnikas izmantojums

Bezmaksas Wi-Fi:

Izmaiņas darbībā

Izmaiņas darbībā:

Izmaiņas darbībā nav notikušas