Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs

Kontaktinformācija

Adrese:

Dzirnavu iela 84 k-2, Rīga, LV-1050

Vadītājs/ direktors:

Uldis Dimiševskis

Kontaktinformācija:
Amats Kontaktpersona Tālrunis Mobilais tālrunis Epasts
Izpilddirektors Uldis Dimiševskis 28066186 @
Informācija citās tīmekļvietnēs:

Apraksts

Dibināšanas gads:

2007

Sākums:

Biedrība “Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs” ir nevalstiska organizācija, dibināta 2007. gadā ar mērķi izveidot un uzturēt muzeju un pētniecības centru, kas vienkopus uzkrātu diasporas mantojuma liecības un informētu sabiedrību par Latvijas izceļošanas vēsturi un ārzemju latviešu dzīvi, kopienām un devumu cauri gadsimtiem. Sekmīgi darbojoties jau 16. gadu, muzeja krājumā ir vairāk kā 28 000 priekšmetu, kas atklāj Latvijas izbraucēju vēsturi sākot no 19. gadsimta līdz mūsdienām. Muzeja krājums glabājas LNB ēkā Rīgā. Kopš 2022. gada muzejs nomā publiski pieejamas telpas Berga Bazārā, Rīgā, kur piedāvājam īslaicīgas izstādes, ko papildina saturiski piesātināta pasākumu programma, daļa no kuras notiek tiešsaistē visā pasaulē. Īstenojam dažādus aktuālus un izglītojošus projektus – izstādes, grāmatas, filmas, interneta mājas lapas, kas domātas plašam interesentu lokam gan Latvijā, gan tās diasporā. Tādejādi muzejs dod iespēju ārzemju latviešiem izstāstīt savu vēsturi un iepazīstināt ar aktuālām norisēm, bet latviešiem Latvijā - dziļāk izprast un vairāk interesēties par tautiešu likteņiem ārpus tēvzemes. Pēdējie nozīmīgākie muzeja projekti: izstāde "Uzvilk Latviju. Latvieša tautas tērps pasaulē" (2023), izstāde “Nyet, Nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991” (2022), skatlogu un virtuālā izstāde “Savējie” (2021); dokumentālā filma “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” (2021), izlaušanās spēle un izstāde “Bēgļu gaitās” (2019), LV100 projekti “Stāstu sega Latvijai” (2018) un izstāde "Es (arī) esmu latvietis" (2018); dokumentālā filma “Vārpa – apsolītā zeme” (2017). Sk. vairāk www.lapamuzejs.lv. 2020. gada nogalē muzejs ieguva valsts atzīta akreditēta muzeja statusu. Muzejā šobrīd strādā 6 darbinieki, ir aktīva 5 cilvēku valde, ar 2 pārstāvjiem ASV.

Misija:

Muzeja “Latvieši pasaulē” misija ir sekmēt sabiedrības izpratni un zināšanas par izceļošanu no Latvijas, sākot no 19. gadsimta līdz mūsdienām; ārzemju latviešu daudzveidīgo pieredzi, viņu devumu Latvijai un latviskās identitātes veidošanu ārpus Latvijas; kā arī veicināt sadarbību un savstarpēju sapratni sabiedrībā.

Darbība:

Muzejam “Latvieši pasaulē” ir četri darbības pamatvirzieni: 1) Muzeja krājuma veidošana, uzskaite un uzturēšana; 2) Muzeja krājuma un izceļošanas vēstures liecību pētīšana un dokumentēšana; 3) Muzeja darba pieejamības un atpazīstamības veicināšana; 4) Muzeja darbības nodrošināšana.

Mājaslapa

Mājaslapas raksturojums:

Muzeja mājas lapā ir pieejama informācija par muzeja aktuālo piedāvājumu, darbiniekiem, lielākajiem pēdējo gadu projektiem, īstenotajām ekspedīcijām, publicēto informāciju presē, sagatavotajiem apkārtrakstiem, izglītības programmu piedāvājumu u.c. Muzeja mājas lapai ir vairākas sadaļas. Sadaļā "Par mums" atrodama informācija par muzeju, tā darbiniekiem, mērķiem, kā arī muzeja darba atspoguļojumu dažādos medijos. Sadaļā "Kas notiek muzejā" ir pieejams muzeja aktuālais piedāvājums, informācija par īstenotajiem projektiem, bloga un dažādi video ieraksti, kā arī ekspedīciju pārskati. Sadaļā "Digitālās izstādes" atrodamas muzeja digitālās izstādes. Sadaļā "Iesaisties" apkopota informācija par iespējām muzejam dāvināt priekšmetus, veikt ziedojumus un iestāties muzeja biedrībā. Sadaļā "Skolām" pieejama informācija par muzeja izglītojošo programmu izglītības iestādē. Savukārt sadaļā "Veikals" iespējams iegādāties muzeja sagatavotās grāmatas, filmas un ar muzeja darbību un projektiem saistītus suvenīrus.

Mājaslapas adrese:

Latvieši Pasaulē

Izveides (un pārveides) gads:

2020

Kas aktualizē informāciju:

Muzeja komunikācijas speciālists

Svešvalodas, kurās pieejama mājaslapa:

Angļu valoda

Mājaslapā pieejamā informācija:

Darba laiki
Pakalpojumi
Atrašanās vieta
Muzeja veikals

Mājaslapas apmeklējumu skaits:

37738

Muzeja reģistrācija

Akreditācijas apliecības nr.:

133

Akreditācijas datums:

28.12.2020

Muzejs akreditēts līdz:

27.12.2025

Muzeja šifrs:

LP

Padotība/ piederība

Klasifikācija saskaņā ar Muzeju likuma 7.pantu:

Privāts

Juridiskais statuss:

Biedrība

Padotība/piederība:

Biedrība "Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs"

Dalība organizācijās:

Muzejs “Latvieši pasaulē” ir Latvijas Muzeju biedrības biedrs un Eiropas migrācijas institūcija organizācijas “Association of European Migration Institutions” (AEMI) biedrs.

Apmeklētājiem pieejamais darba laiks

Darba laiks:
Diena No līdz Papildu informācija
Otrdiena 12:00 18:00
Trešdiena 12:00 18:00
Ceturtdiena 12:00 20:00 2024. gada laikā plānoti muzeja pasākumi no 18:00-20:00, šajā laikā izstāžu apskate nebūs iespējama.
Piektdiena 12:00 18:00
Papildu informācija:

Lūdzam skatīt muzeja mājas lapu www.lapamuzejs.lv par izmaiņām darba laikos.

Pārskata periods
2023
Statistikas dati tiek ielādēti!

Pakalpojumi

Bezmaksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1 Krājuma izmantošana Darba dienās, apmeklējuma laiku iepriekš saskaņojot.
2 Digitālās izstādes Bez laika un telpas ierobežojuma, pieejamas muzeja mājas lapā - www.lapamuzejs.lv
3 Muzeja mainīgo izstāžu un pasākumu apmeklējums Berga bazārā, Rīgā. No otrdienas līdz piektdienai no 12:00 līdz 18:00, ceturtdienās līdz 20:00. Darba laikus skatīt muzeja mājas lapā www.lapamuzejs.lv.
Maksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1 Ceļojošās izstādes Muzejs "Latvieši pasaulē" piedāvā izstādīšanai vairākas ceļojošās izstādes: "Stāstu sega", "Dziesmu svētki ārpus Latvijas", "Latvieša stāja svešumā", "Vārpa. Latviešu kolonija Brazīlijā 20. gadsimta 20. - 30. gadu fotogrāfijās"
Informācija par pakalpojumiem tīmekļvietnē:
Tīmekļvietne
Latvieši pasaulē

Normatīvie akti

Darbības virzieni/funkcijas:

Muzejam “Latvieši pasaulē” ir četri darbības pamatvirzieni: 1) Muzeja krājuma veidošana, uzskaite un uzturēšana; 2) Muzeja krājuma un izceļošanas vēstures liecību pētīšana un dokumentēšana; 3) Muzeja darba pieejamības un atpazīstamības veicināšana; 4) Muzeja darbības nodrošināšana.

Muzeja iekšējie normatīvie akti:
Normatīvie akti Muzeja iekšējā normatīvā akta nosaukums Izdošanas datums Izdošanas numurs
1. Nolikums/ reglaments Biedrības "Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs" statūti 02.10.2014
2. Noteikumi par krājumu Muzeja “Latvieši pasaulē” kārtība, kādā notiek muzeja krājuma veidošana, papildināšana, uzskaite, saglabāšana un izmantošana 04.03.2020
3. Nacionālā krājuma aizsardzība Muzeja “Latvieši pasaulē” kārtība, kādā notiek muzeja krājuma veidošana, papildināšana, uzskaite, saglabāšana un izmantošana 04.03.2020
5. Darba drošības u.c. noteikumi Latvijas Nacionālās bibliotēkas darba drošības noteikumi

Starptautiskā sadarbība

Starptautiskā sadarbība 2022.gadā:
N.p.k. Nosaukums, norises vieta Pasākuma/ projekta mērķis Norises laiks Sadarbības partneris Pilsēta Valsts
1 Sadarbība ar sabiedrisku organizāciju "Latvian Diaspora Museum Fund", Latvija - Amerika Finansējuma piesaiste muzeja darbības nodrošināšanai visu gadu Latvian Diaspora Museum Fund

Muzeja ēkas

Ēkas:
Nosaukums Adrese Īpašuma forma Uzcelšanas gads Kultūras pieminekļa nr. Galvenā ēka
Muzeja birojs un izstāžu telpa Berga bazārā Dzirnavu iela 84, Rīga Fizisko personu īpašums
Muzeja krātuve Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Mūkusalas iela 3, Rīga Valsts īpašums
Muzeja noliktava Ogrē Ikšķiles ielā 4-2, Ogre Fizisko personu īpašums
Ēku pieejamība:
Nosaukums vai adrese Telpas ir pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem Ir 3-fāzu elektrības pieslēgums
Muzeja birojs un izstāžu telpa Berga bazārā
Muzeja krātuve Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Muzeja telpu izmantošana

Telpu kopplatība (m2):

320

Muzeja telpas:
Muzeja telpu veidi Telpu platība (m2)
Ekspozīciju, izstāžu telpas 128
Krājuma telpas 105
Pārējās telpas 87
Telpās ir iespējamas norises:

Kamermūzikas koncerti
Konferences, semināri
Kino seansi
Mākslas izstādes