Bejas novadpētniecības centrs

Kontaktinformācija

Nozare:

Muzeji >> Krātuve un/vai ekspozīcija

Adrese:

Rūķi, Beja, Jaunalūksnes pag., Alūksnes nov., LV-4350

Vadītājs/ direktors:

Ligija Priede

Kontaktinformācija:
Amats Kontaktpersona Tālrunis Mobilais tālrunis Epasts
NC pārzine 25664432 @
Informācija citās internetvietnēs:

Apraksts

Dibināšanas gads:

1987

Sākums:

Bejas novadpētniecības centrs darbojas kopš 1987.gada. Atzīmējot Bejas pamatskolas 120.gadskārtu, tas tika iekārtots un atklāts mazā klētiņā. Sākotnēji dēvēts par Bejas skolas muzeju, vēlāk ieguvis savu tagadējo nosaukumu. Šodien Bejas novadpētniecības centrs apdzīvo trīs ēkas un piedāvā apmeklētājiem iepazīties ar Bejas skolas un Jaunalūksnes pagasta vēsturi, dabas un vēstures objektiem pagasta teritorijā, novadniekiem un to devumu, pagasta kultūras tradīcijām un saimniecisko darbību dažādos laikos.

Misija:

Bejas novadpētniecības centrs veic Jaunalūksnes pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma pētīšanu, saglabāšanu un popularizēšanu, plānojot, koordinējot un papildinot kultūrvēsturisko norišu daudzveidību un pieejamību Alūksnes novadā.

Darbība:

Bejas novadpētniecības centrs organizē pasākumus, izglītojošas muzeja stundas, tematiskas izstādes un pēcpusdienas. Seno amatu darbnīcā var apgūt vērpšanas, šķeterēšanas un aušanas prasmes, iepazīt un izmēģināt senus un jaunus rokdarbu veidus. Bejas novadpētniecības centrs atrodas blakus vienai no vecākajām koka skolām Latvijā, kas celta kā izglītības iestāde un darbojas vēl šodien. Skolas birzītē izveidots koka skulptūru dārzs, kas tapis tradicionālajās mākslas zāģēšanas sacensībās “Ierūcini zāģi un ļaujies fantāzijai”. Netālu no novadpētniecības centra aplūkojami Latvijas Brīvības cīņu dalībnieku - somu karavīru Brāļu kapi. Bejas novadpētniecības centrs piedāvā ekskursijas pa Jaunalūksnes pagasta teritoriju.

Mājaslapa

Informācija citās internetvietnēs:
Internetvietnes nosaukums/adrese Cik bieži atjauno informāciju
www.visitaluksne.lv 5 reizes gadā
www.facebook.com 1 reizi nedēļā

Padotība/ piederība

Klasifikācija saskaņā ar Muzeju likuma 1.pantu:

Pašvaldības

Juridiskais statuss:

Pašvaldības struktūrvienība

Padotība/piederība:

Jaunalūksnes pagasta pārvalde

Apmeklētājiem pieejamais darba laiks

Darba laiks:
Diena No līdz Papildu informācija
Pirmdiena 08:30 17:00 Pusdienu pārtraukums no plkst. 12:30 - 13:00
Otrdiena 08:30 17:00 Pusdienu pārtraukums no plkst. 12:30 - 13:00
Trešdiena 08:30 17:00 Pusdienu pārtraukums no plkst. 12:30 - 13:00
Ceturtdiena 08:30 17:00 Pusdienu pārtraukums no plkst. 12:30 - 13:00
Piektdiena 08:30 17:30 Pusdienu pārtraukums no plkst. 12:30 - 13:00
Sestdiena Brīvs
Svētdiena Brīvs
Papildu informācija:

Apmeklējumus lūdzam iepriekš saskaņot. Esam pieejami ciemiņiem vēlamajā laikā.

Pārskata periods
2018
Statistikas dati tiek ielādēti!

Pakalpojumi

Bezmaksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Apraksts
1. Izstāžu, ekspozīciju atklāšanas pasākumi
2. Muzeju nakts pasākums
3. Apmeklējums Alūksnes novada pašvaldības organizēto pasākumu ietvaros
4. Latvijas valsts svētkiem veltīti pasākumi
Maksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Apraksts Cena
1. Ekspozīciju, izstāžu un koka skulptūru dārza apmeklējums Iespēja iepazīt dažādu laiku vēstures liecības Bejas novadpētniecības centra tematiskajās izstādēs, pēcpusdienās, kā arī jaunajās ekspozīcijās: • Jaunalūksnes pagasta vēsture līdz 1945.gadam; • Jaunalūksnes pagasts pēckara periodā (1945.-1988.) • Bejas skolas vēsture 19.-21.gs.; • Digitālā ekspozīcija “Latvijas Brīvības cīņas Alūksnes pusē”. Piedalies orientēšanās spēlē koka skulptūru dārzā. 1998. gadā vējlauzē tika bojāta Bejas skolas birzīte. Vietējie vīri sanāca kopā un zāģēšanas sacensībās rādīja, kurš veiksmīgāks, kuram tēlniecības izjūta lielāka. No izgāztajiem kokiem tapa koka skulptūras. 2011.gadā Bejā Muzeju nakts aktivitāšu ietvaros šo pasākumu atdzīvināja, un kopš tā laika katru gadu noris mākslas zāģēšanas sacensības «Ierūcini zāģi un ļaujies fantāzijai». Pasākums ieinteresējis sava pagasta iedzīvotājus un ciemiņus no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, piesaistot arī ārzemju viesus. Tas iemanto ar vien plašāku popularitāti un apmeklētājos raisa interesi kā neierasta un atraktīva aktivitāte, kas balstās uz gandrīz divdesmit gadus vecu vēsturi, piedāvājot iespēju izpausties radošā darbībā ar motorzāģi ne tikai pieredzējušiem koktēlniekiem, bet arī vīriem, kuru ikdiena nav ar to saistīta. Dalībnieki no koka bluķiem izzāģē dažādus tēlus, atbilstoši katra gada izvēlētajai tēmai. Papildus zāģēšanas sacensībām tiek rīkotas arī izklaides un atpūtas aktivitātes pasākuma dalībniekiem un apmeklētājiem. Šo gadu gaitā kopumā piedalījušies 23 dalībnieki un izveidotas 65 koka skulptūras. Lielākā daļa no tām rotā Bejas izglītības un kultūras iestāžu apkārtni. Tās iekļaujas kultūrvēsturiskajā ainavā, attīstot ideju par koka skulptūru dārzu, kas ir savdabīgs apskates objekts. Apskatot koka skulptūru dārzu, piedāvājam aizpildīt krustvārdu mīklu un iegūt pārsteigumu no Bejas novadpētniecības centra! 1.00 EUR Maksu par pakalpojumu nepiemēro: * pirmsskolas vecuma bērniem; * personai ar invaliditāti (uzrādot apliecību); * bērnu sociālās aprūpes iestāžu audzēkņiem; * Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību) un ICOM (Starptautiskās muzeju padomes) biedram (uzrādot biedra karti).
2. Izglītojošas programmas apmeklējums Piedāvājam pērļošanas nodarbību “Mans veiksmes talismans – eņģelis” vai "Glītrakstīšanu ar tinti un spalvu", apgūt aušanas pamatus, iepazīt un izmēģināt senus un jaunus rokdarbu veidus, ikmēneša izglītojošas muzeja stundas. 1.50 EUR
3. Jaunalūksnes pagasta dabas un kultūrvēstures objektu apskate Bejas novadpētniecības centra speciālista pavadībā (par vienu ekskursiju) Iepazīsti Jaunalūksnes pagastu! Apskates un tūrisma objekti Jaunalūksnes pagastā: • Koka skulptūru dārzs • Bejas pamatskola • Latvijas Brīvības cīņu dalībnieku – somu karavīru Brāļu kapi • Brīvdabas estrāde “Dainas” • Piemiņas akmens inženierzinātņu doktoram, fotogrammetrijas un ģeodēzijas profesoram Alvilam Buholcam • Piemiņas akmens gleznotāja Leo Kokles dzimto māju vietā • Visikuma dižakmens – cara Pētera I brokastgalds • Nacionālo partizāņu bunkura vieta • Garjuru kalns • Kolberģa muižas apbūve • Lāsberģa pilsdrupas un parks • Nametkalns • Gerasimu (Siseņu) pilskalns • Dārzkopība un augļkopība z/s “Sprogas” • Daudznozaru uzņēmums “JM Grupa” • Maiznīca un krodziņš “Airīši” • Saimniecība “Stāķi” • Zivju mazuļu audzētava “Silenieki” 7.00 EUR