Pie teiksmainā Burtnieka

Livonijas ordeņa pilsdrupas un nocietinājuma sistēma - pils celta 13.gs., iespējams, senās latgaļu pils vietā. Pils ārējie mūri sākotnēji veidoja neregulāru, pakalna formai atbilstošu daudzstūri, 17.gs. zviedru laikos tā bija slēgta tipa pils ar iekšpagalmu, vairākiem torņiem un vārtiem. Pils nopostīta Ziemeļu kara laikā. Vecā aptieka - Uz nopostītās pils mūriem 1735.gadā uzcēla dzīvojamo ēku, kurā 1756.gad.a ierīkoja aptieku, kas darbojās vairāk kā 200 gadus, līdz pat 1965.gadam. Tā ir vecākā koka ēka Valmierā un tajā ierīkotas muzeja izstāžu zāles. Burtnieku evanģēliski luteriskā baznīca un mācītājmuiža - viens no spilgtākajiem Vidzemes vēlīnās gotikas un baroka paraugiem. Burtnieku draudze pieder pie vecākajām draudzēm Vidzemē. Mūra baznīca uzcelta no 1283. līdz 1287. gadam un veltīta Svētajai Marijai. 1654. gadā ugunsgrēkā baznīca izdega, palika tikai mūri. 1683. gadā tika uzsākta baznīcas kapitāla atjaunošana. Iespējama baznīcas un mācītājmuižas apskate, uzkāpšana tornī. Burtnieku muižas parks - Romantiska ekskursija skaistajā 18. gs. Burtnieku muižas parkā blakus leģendām apvītajam Burtnieku ezeram dažādas aktivitātes gan jaunajam pārim, gan kāzu viesiem, lai kāzu diena būtu neaizmirstama. Burtnieku ezers - Burtnieku ezers ceturtais lielākais ezers Latvijā, kas 13,5 km garumā skaisti iegūlis Ziemeļvidzemes rietumdaļā. Vidējais dziļums -2,9 m, lielākais dziļums 4,1 m un platums pielīdzināms 5,5 km. Ezerā ietek 23 upes .Burtnieks ir viens no iecienītākajiem makšķernieku galamērķiem, pateicoties, bagātam zivju krājumam. Burtnieku ezera apkārtne bijusi apdzīvota jau akmens laikmetā, un to apliecina ezera teritorijā saglabājušās liecības. Burtnieks vēl joprojām ir leģendām un teikām apvītākais ezers Latvijā.

Maršruta veidi:

vēsture

Garums:

60.km

Pārvietošanās veids:

Ar automašīnu

Ilgums:

6 st.

Ieteicamais laiks:

jebkurā laikā

Grūtības pakāpe:

viegla

Sākums:

1. Sv. Sīmaņa baznīca un pilsētas panorāma no skatu torņa - Celta 1283.gadā, pamatā saglabājusi savu viduslaiku izskatu. Baznīcā atrodas 15.-16.gs. ievērojamu pilsētnieku kapa plāksnes, ērģeles (1886.g.), kanceles un ērģeļu luktu gleznojumi (1730.g.). No torņa skatu laukuma var vērot Valmieras panorāmu.

Beigu punkts:

Zirglietu muzejs "Briedes krogs" - Briedes kroga kompleksu veido 19.g.s celtas ēkas. Kroga ēkā atrodas novada vēstures un zirgkopības muzejs.(0.50 Ls/ pers).


Maršruta autors:

Valmieras TIC