Aviācijas muzejs "Spilve"

Kontaktinformācija

Nozare:

Muzeji >> Krātuve un/vai ekspozīcija

Adrese:

Daugavgrīvas iela 140, Rīga, LV-1007

Vadītājs/ direktors:

Elvita Ruka

Kontaktinformācija:
Amats Kontaktpersona Tālrunis Mobilais tālrunis Epasts
67043678

Apraksts

Sākums:

Spilves lidosta (sākotnēji Spilves gaisa osta vai Rīgas gaisa osta ( 1928 -1940)), vēlāk Rīgas Centrālā lidosta, bija Rīgas galvenā lidosta līdz lidostas "Rīga" atklāšanai 1975. gadā. Spilves lidlauks darbojās jau no 1916. gada, kad te izvietojās Krievu Cara armijas 12. iznīcinātāju nodaļa. Latvijas pirmās neatkarības gados Spilvē bez kara aviācijas bāzējās arī Latvijas Aeroklubs, Aizsargu aviācija un satiksmes aviācija. 1932. gadā Polijas aviokompānija "LOT" ar 8-vietīgām lidmašīnām atklāja transkontinentālos lidojumus - uz Somiju, Igauniju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Bulgāriju un Grieķiju. 1938. gadā pēc arhitekta Dāvida Zariņa projekta uzcēla pirmo stacijas ēku ar pasažieru uzgaidāmām telpām un restorānu, pastu, muitu, policiju, komandantūru un meteoroloģisko staciju. Otrā pasaules kara laikā Spilves lidosta tika atkārtoti nopostīta. Pēc 2.Pasaules kara lidojumus atjaunoja. 1954. gada maijā tika pabeigta jaunas Rīgas Centrālās lidostas ēka padomju neoklasicisma stilā (arhitekts S.Vorobjevs). Līdz 1975. gadam lidosta Spilve bija viena no lielākajām PSRS rietumu daļas lidostām, vienlaicīgi uzņemot pāri par 50 lidmašīnām. Pēc lidostas "Rīga" izbūves Spilves lidosta zaudēja savu nozīmi un līdz 1986. gadam tika izmantota vienīgi vietējiem lidojumiem. Līdz pat 1980. gadu beigām lidostu mācību vajadzībām izmantoja Rīgas Civilās aviācijas institūta studenti. 1990. gados aviācijas centrs "Spilve" tika izmantots kā privāto lidojumu un izpletņlēcēju treniņu lidosta. 2001. gadā lidostas ēkā notika Latvijas Jaunā teātra institūta izrāde "Izslāpušie putni" un festivāla "Homo novus" noslēguma pasākums. 2010. gada 14. decembrī ar Rīgas domes lēmumu tika nolemts pilnvarot SIA „Rīgas nami” pārvaldīt un apsaimniekot lidlauka „Spilve” teritoriju, kas sastāv no ēkām, būvēm, lidlauka infrastruktūras objektiem, lidlauka skrejceļa un zemesgabaliem.

Misija:

Aviācijas muzeja mērķis ir atjaunot Spilves lidostu, pielāgojot to jaunām funkcijām un izveidojot par reprezentablu un aktīvu aviācijas un kultūras centru, kas piemērots gan oficiālu delegāciju uzņemšanai, gan demokrātiskai publikai un ir spoža Rīgas vizītkarte. Mēs vēlamies atjaunot unikālu vēstures un mākslas pieminekli, dodot impulsu jaunam Latvijas aviācijas uzplaukumam. Izveidot aktīvu un daudzfunkcionālu sabiedrisko centru, kas apvieno lidlauka, muzeja un kultūras centra funkcijas, kļūstot par iemīļotu vietu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem.

Darbība:

2012. gada apmeklētāju sezona tika uzsākta aprīlī, noslēdzās septembra beigās. Šī gada laikā topošais Aviācijas muzejs un lidlauks Spilve piesaistīja gan rīdzinieku, gan pilsētas viesu uzmanību ar interesantu ekspozīciju, ar publiskiem pasākumiem, kā "Aviācijas svētki Lidlaukā Spilve" Rīgas pilsētas svētku ietvaros.

Mājaslapa

Mājaslapas adrese:

http://spilve-rix.lv

Padotība/ piederība

Klasifikācija saskaņā ar Muzeju likuma 1.pantu:

Autonoms

Padotība/piederība:

SIA „Rīgas nami”